Czy możliwe jest normalne życie ze schizofrenią

Pani w kapeluszu - zdjęcie partnera

Schizofrenię można z powodzeniem określić, jako jedną z najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych w dzisiejszych czasach. Gdy stawiana jest taka właśnie diagnoza, u chorego i jego bliskich pojawia się bardzo silna i rzecz jasna naturalna obawa przed tym, co przyniesie przyszłość. Jednocześnie pojawia się całe mnóstwo pytań, na które poszukuje się odpowiedzi. Większość osób ze schizofrenią chce dalej się uczyć, pracować, założyć rodzinę i mięć dzieci, słowem normalnie żyć. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych staje się to możliwe.

Obecnie schizofrenia nie jest już końcem wszystkiego

Osoby, które nie zgłaszają się do lekarza i nie podejmują odpowiedniego leczenia mogą mieć problem z samodzielnym zapanowaniem nad chorobą. Jeśli mielibyśmy dość krótko określić schizofrenię to można by powiedzieć, że ta choroba prowadzi do stopniowego odbierania człowiekowi jego indywidualnej tożsamości. U większości pacjentów widoczne są duże problemy z komunikacją z innymi ludźmi, wyrażanie emocji staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Dochodzi do zupełnej zmiany osobowości – wszystkie emocje stają się płytkie, jednocześnie odsuwają się od swoich bliskich i spada ich motywacja do działania odczuwanie radości jest bardzo rzadkie, najczęściej dominuje apatia.

Chorzy ze schizofrenią stopniowo zmierzają do wycofania się z codziennego życia, pojawia się zjawisko izolacji społecznej i charakterystyczne zamknięcie się w swoim własnym wewnętrznym świecie. Niestety takie zachowania sprawiają, że leczenie staje się jeszcze trudniejsze i rodzi wiele problemów. Jednak warto wiedzieć, że już od samego początku, od postawienia diagnozy, życie ze schizofrenią może być zupełnie inne. Wystarczy jedynie wyciągnąć rękę po pomoc i rozpocząć leczenie.

Specjaliści o schizofrenii

Jak zaznaczają specjaliści z dziedziny psychiatrii, na przestrzeni ostatnich lat doszło do znaczącej zmiany wizerunku osoby cierpiącej na schizofrenię. Obecnie zdiagnozowanie tej choroby nie musi stanowić już ostatecznego wyroku. Można z nią normalnie żyć, uczyć się, pracować, mieć udane życie rodzinne i społeczne i nie martwić się o ewentualne nawroty choroby. W dzisiejszych czasach często nie mamy pojęcia, że wokół nas ktoś cierpi właśnie na tę chorobę, gdyż żyje zupełnie normalnie, tak jak my.

Brak nawrotów- czy i jak to możliwe?

Schizofrenia to z medycznego punktu widzenia choroba o charakterze przewlekłym, którą wyróżniają okresowe nawroty,,zaostrzenia objawów i remisje, a odpowiednie leczenie sprawia, że pojawiają się momenty zupełnie pozbawione zaburzeń. Jeśli chodzi o leczenie tej jednostki chorobowej, to trzeba nastawić się na długą, wieloletnią terapię. Postępowanie terapeutyczne wyróżnia się największą skutecznością jeśli zostanie podjęte już na samym początku, zaraz po zdiagnozowaniu choroby,gdy jej rozwój dopiero się rozpoczyna. W tym czasie możliwe jest szybkie przywrócenie chorego do normalnego funkcjonowania i osiągalne jest całkowite przywrócenie go do społeczeństwa.

Wielu pacjentów bardzo korzysta na lekach, które wyróżniają się przedłużonym działaniem, a podaje się je raz na 3 miesiące. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest utrzymanie stabilnego poziomu określonej substancji czynnej w organizmie. W takiej sytuacji zyskujemy bowiem pewność, że leczenie przeciwpsychotyczne wyróżnia się najwyższą skutecznością.

Stosowane w dzisiejszych czasach leki, te najnowocześniejsze, spowodowały, że zupełnie zmieniło się podejście medycyny do schizofrenii. Obecnie możliwe jest już doprowadzenie pacjentów do pełnej remisji i umożliwienie im powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jedyny warunek to oczywiście możliwie jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia, a oprócz tego pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem, dokładnie wykonywać wszystkie zalecenia i terapia powinna być w pełni systematyczna. Jedynie w takiej sytuacji możliwe staje się całkowicie normalne życie ze schizofrenią.

Jakie są przyczyny schizofrenii?

Wiele osób zadaje właśnie pytanie skąd się wzięła schizofrenia? Jednak mimo silnego rozwoju medycyny nie jesteśmy w stanie dokładnie określić przyczyn tej choroby. Pod uwagę brane są liczne czynniki: genetyczne, biologiczne, społeczne, psychologiczne czy środowiskowe. Na rozwój tej choroby najsilniej narażone są osoby, u których stwierdzona była ona w rodzinie, w pokrewieństwie pierwszego stopnia. Jednak pomimo genetycznej podatności schorzenie to nie zawsze się pojawia. Wynika to z tego, że jego rozwinięcie się związane jest z wieloma innymi czynnikami.

Jak objawia się schizofrenia?

Ujawnienie się schizofrenii następuje najczęściej we wczesnym wieku dorosłym. Pierwsze objawy, które mogą niepokoić, są zwykle dostrzegane przez osoby z otoczenia chorego, a nie przez niego samego. Jednak, aby możliwe było postawienie diagnozy schizofrenii to przez co najmniej miesiąc powinny utrzymywać się podstawowe objawy:

- Autyzm – u pacjenta zachodzi zjawisko zbliżone do choroby autystycznej, zaczyna on się bowiem koncentrować jedynie na swoich uczuciach wewnętrznych, pojawia się również izolacja od bliskich, żyje w świecie własnych wyobrażeń, a osoby z jego otoczenia przestają go rozumieć.
- Zaburzenia afektu – emocje stają się ubogie, płytkie i wyjątkowo sztywne.
- Zburzenia asocjacji – proces kojarzenia staje się rozluźniony, a w związku z tym pojawiają się również zaburzenia myślenia.
- Ambiwalencja – myślenie, odczuwanie i przeżywanie stają się niejednorodne.

Dodatkowo pojawiają się objawy, które są dla wielu z nas najgorsze w przebiegu schizofrenii:

- urojenia,
- omamy wzrokowe, słuchowe, smakowe, węchowe, czuciowe,
- przypisywanie własnych przeżyć otoczeniu,
- zaburzenia pamięci – często pojawiają się tzn. luki pamięciowe.

Większość osób ze schizofrenią zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Gdy pokazujemy objawy, to im zaprzecza, bo ich zupełnie nie zauważa. Dopiero gdy minie pewien czas leczenia, pojawia się świadomość, że chorują. Wszelkie próby bliskich i lekarzy ukierunkowanych na pomoc są silnie odrzucane i odbierane jako atak.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania