Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry - zdjęcie partnera

Atopowe zapalenie skóry, często nazywane również AZS, to zapalna, przewlekła choroba skóry. Najczęściej występuje u dzieci, ale jest też problemem nastolatków czy dorosłych.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry wiąże się z jej nadmierną suchością i świądem, a często również zaczerwienieniem czy tzw. rybią łuską, czyli nieprawidłowym rogowaceniem naskórka. Symptomy te mogą nasilać się okresowo, np. w przypadku silnego stresu lub reakcji alergicznej na niektóre pokarmy bądź czynniki środowiskowe. Często idzie też w parze z astmą i tendencją do zapalenia spojówek. U niemowląt zmiany skórne zazwyczaj obejmują przede wszystkim głowę, dopiero w późniejszym wieku przenoszą się na szyję, a następnie na całe ciało. W tym przypadku ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do twarzy i ciała. U nieco starszych dzieci szczególne nasilenie problemów skórnych zwykle widoczne jest w zgięciach stawowych, w tym okolicach łokci i kolan. U dorosłych chorych na AZS zmiany mogą występować w różnych miejscach na ciele.

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Przyczyny AZS nie zostały jeszcze dostatecznie dobrze poznane, dlatego chorobę tę zwykle leczy się objawowo. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Na skórę należy nakładać specjalne preparaty przeznaczone dla osób cierpiących na to schorzenie. Nie tylko poprawiają one nawilżenie tkanki i dają skórze poczucie komfortu, lecz także wzmacniają jej warstwę ochronną, dzięki czemu pozwalają zapobiec zaostrzeniu się symptomów. Kremy i balsamy należy nakładać od razu po kąpieli na starannie osuszoną skórę. Sama kąpiel nie powinna odbywać się w zbyt gorącej wodzie, ponieważ mogłoby to silnie przesuszyć tkankę. W przypadku atopowego zapalenia skóry nie należy również nosić ubrań z drażniących tkanin, w tym z wełny. Warto także zadbać o swoje otoczenie, szczególnie o pozbycie się z niego roztoczy kurzu domowego, które mogą nasilać objawy. Należy również utrzymywać odpowiednią dietę. Szczególnie niekorzystne dla chorych na AZS są dania typu fast food. Pomocne może być też wykonanie testów na alergie pokarmowe i unikanie wskazanych w badaniu produktów. Specjaliści często zalecają również suplementację witamin E i D.

Niekiedy, w trudniejszych przypadkach atopowego zapalenia skóry, stosuje się także leki steroidowe czy immunosupresyjne. Jedną z metod wspomagających jest również tzw. fototerapia, jednak zazwyczaj stosowana jedynie w przypadku dorosłych.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania