Usuwanie znamion skórnych - co trzeba wiedzieć?

Piękne niebieskie oko - zdjęcie partnera

Zmiany skórne to problem, z którym boryka się wiele osób. Powodują one dość spory dyskomfort. Różnego rodzaju zmiany skórne, w tym znamiona, znajdować mogą się na różnych częściach ciała. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna potrafi sobie z nimi skutecznie radzić.

Częste znamiona skórne

Wymienić można kilka rodzajów znamion skórnych, które często usuwane są poprzez stosowanie różnego rodzaju zabiegów medycyny estetycznej. Przykładem mogą być tłuszczaki. Są one zbudowane z tkanki tłuszczowej. To sprawia, że są dość miękkie w dotyku. Dopóki są niewielkie nie są one bolesne. Inaczej jest kiedy zaczynają nabierać na wielkości. Wówczas mogą zacząć uciskać nerwy. Tłuszczami mogą bowiem osiągnąć rozmiar nawet kilkunastu centymetrów średnicy. Najczęściej pojawiają się w okolicach rąk, nóg i karku. Tłuszczami można usuwać laserowo, jednak najskuteczniejsza jest interwencja chirurgiczna. Często spotykane zmiany skórne to także włókniaki. To pojawiające się na skórze niewielkie guzki. Zwykle przyjmują kolor brunatny bądź cienisty. Najczęściej występują u osób starszych, w szczególności u kobiet. Pojawiają się zwykle na brzuchu, a także na karku oraz szyi. Włókniaki usuwane są za pomocą lasera CO2. Warto także wspomnieć o kaszakach. Te często określane są także jako torbiel łojowy lub cysta naskórkowa. Występują pod postacią guzków. Wypełnione są masami łojowymi oraz rogowymi. Najczęściej są bezbolesne.

Metody usuwania znamion skórnych

Usuwanie znamion skórnych umożliwiają nowoczesne metody stosowane w medycynie estetycznej. Jedną z takich metod jest elektrokoagulacja. Zabieg ten polega na zastosowaniu prądu zmiennego o dużej częstotliwości w miejscu występowania zmian skórnych. Metoda często stosowana jest do usuwania włókniaków. Celem zabiegu jest uszkodzenie białka znajdującego się w tkance skórnej. Dzięki temu dochodzi do wypalenia tkanki, która odpowiedzialna jest za zmianę skórną. Po zabiegu wystąpić może zaczerwienie oraz obrzęk. Znika jednak już po kilku dniach. Innym często stosowaną metodą jest również zastosowanie lasera CO2. Zabieg polega za zaabsorbowaniu przez tkankę skórną energii lasera. W wyniki tego działania dochodzi do odparowania wody, a także do zjawiska koagulacji. Co ważne, działanie lasera nie powoduje żadnych uszkodzeń tkanki wokół zmiany skórnej. Laser CO2 najczęściej wykorzystywany jest do usuwania włókniaków, blizn, brodawek, narośli skórnych oraz prosaków. Nie każdy jednak może poddać się zabiegowi usuwania znamion skórnych z wykorzystaniem lasera CO2. Przeciwwskazania to m.in. infekcja w miejscu zabiegowym, choroba nowotworowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, a także łuszczyca czy bielactwo.

Zabieg z użyciem lasera CO2

Zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 zawsze przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Pacjent może jedynie odczuwać delikatne pieczenie na skórze. Przed znieczuleniem miejsce zabiegowe zawsze jest wcześniej dokładnie odkażane. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Czas trwania zabiegu zależy od indywidualnego przypadku. Jak wspomniano, zabieg w żaden sposób nie uszkadza tkanki skórnej wokół usuwanego znamienia.

Postępowanie po zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2

Po zabiegu niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę miejsca zabiegowego. Miejsce to nie może być w żaden sposób narażone na ewentualne zabrudzenia bądź urazy. Miejsce po zabiegu chronione powinno być także przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Zabronione jest zatem opalanie naturalne oraz w solarium przez okres dwóch miesięcy. Najlepiej jednak, aby z opalaniem wstrzymać się nawet przez okres sześciu miesięcy.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania