Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia - zdjęcie partnera

Z reguły słysząc słowo „fizjoterapia” czy „rehabilitacja”, kojarzymy je z rekonwalescencją po doznanym urazie. Jest to jedynie część tego, czym zajmują się lekarze fizjoterapeuci, a rodzajów terapii tego rodzaju jest wiele – każdy z nich odpowiada na inne potrzeby pacjenta. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Fizjoterapia to jedna z wielu dziedzin medycyny, zajmuje się reaktywnością organizmu na bodźce. Ogólnie mówiąc, jest to podnoszenie jakości życia poprzez poprawę zdolności ruchowych pacjenta. Celem terapii tego rodzaju jest przywrócenie sprawności leczonej osobie. Uwzględnia kilka sfer oddziaływań:

  • prewencja,
  • promowanie,
  • terapia lub interwencja terapeutyczna,
  • usprawnienie,
  • rehabilitacja.

Wszystkie działania podejmowane w ramach każdej z wymienionych sfer mają na celu podnieść komfort życia pacjenta nie tylko w kwestii fizycznej, ale również psychicznej i emocjonalnej. Dobry fizjoterapeuta to nie tylko osoba, która fachowo zajmuje się ciałem pacjenta, ale również dba o jego dobre samopoczucie.

 

Kim jest fizjoterapeuta?
Każda osoba, która zajmuje się pacjentami, musi mieć odpowiednie uprawnienia. W przypadku fizjoterapeutów niezbędne są studia medyczne ukierunkowane na fizjoterapię lub skończone dawniej studium fizjoterapii. W każdym przypadku ważna jest odpowiednia wiedza, możesz więc mieć pewność, że w placówkach medycznych pracują osoby, które doskonale wiedzą, co robić i jak zadbać o pacjenta.

 

Rodzaje fizjoterapii
Fizjoterapia nie zawsze wygląda tak samo. Ze względu na wskazania medyczne, schorzenia, możliwości ruchowe pacjenta oraz oczekiwane efekty, wykorzystywane są odmienne rodzaje leczenia. Wśród nich można wyróżnić:

  • masaż, terapię manualną,
  • fizykoterapię,
  • ćwiczenia, kinezyterapię

 

W każdej z tych metod  lekarz fizjoterapeuta wykorzystuje bodźce fizyczne i łączy różne ich rodzaje w zależności od zapotrzebowania. Podczas zabiegów może pojawić się nie tylko standardowa gimnastyka; w wielu miejscach, takich jak Multi Med stosuje się także laseroterapię, pole elektromagnetyczne czy kąpiel leczniczą. Osoba zajmująca się fizjoterapią dobiera metodę biorąc pod uwagę schorzenie. Każdy fizjoterapeuta ma wykształcenie medyczne i rozległą wiedzę, z której korzysta, by zastosować jak najbardziej skuteczną formę terapii i pomóc pacjentowi.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania