Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty?

Masaż pleców - zdjęcie partnera

Współczesny styl życia - z wszystkimi zaletami i wadami- zaczął się odbijać na naszych ciałach. Bóle pleców i kolan, nadwyrężenia szyi to prawdziwa zmora. Stosujemy wtedy maści, olejki i środki przeciwzapalne. Jednak w wielu przypadkach może pomóc tylko profesjonalna pomoc fizjoterapeuty. Sprawdź, kiedy warto się do niego zgłosić.

Wada postawy

Nieprawidłowa postawa może z czasem prowadzić do bólu pleców i szyi, kłucia w klatce piersiowej, migren, kłopotów z trawieniem i metabolizmem. Garbienie się zwiększa również ryzyko trwałej deformacji. Dlatego, jeśli odczuwasz ból, koniecznie zgłoś się do fizjoterapeuty. Określi problematyczne miejsca. Wzmocni i rozciągnie mięśnie. Opracuje strategie, które złagodzą obciążenie kręgosłupa.

Kontuzje i urazy

Sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia są narażone na kontuzje. Jeśli doznałeś urazu, wybierz się do specjalisty. W ten sposób dasz sobie szansę na szybszy powrót do zdrowia i powrót do formy sprzed kontuzji.

Ponadto fizjoterapeuta może Ci pokazać, jak chronić się przed urazami i zaostrzeniem istniejących dolegliwości. Oceni Twoją aktualność mobilność, siłę i równowagę mięśniową.

Chroniczny ból

Jeśli odczuwasz ból dłużej niż kilka dni i wpływa na Twój normalny tryb życia, powinieneś udać się do fizjoterapeuty. Zidentyfikuje Twój problem i opracuje plan leczenia. Jeżeli jest to powtarzający się ból, który często występuje po określonych czynnościach, musisz natychmiast wybrać się do lekarza.

Podczas i po ciąży

Szybko zmieniający się poziom hormonów może osłabić więzadła, które wspierają plecy. Rozciągają się wtedy mięśnie dna miednicy i żołądka. Pojawiają się też często problemy ze stawami. Jeśli zauważyłaś u siebie wspomniane dolegliwości, wybierz się do specjalisty. Nauczy Cię odpowiednich technik i ćwiczeń, które wspierają i chronią ciało kobiety w ciąży, jak i po.

Większa elastyczność

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, być może wydaje Ci się, że elastyczność ciała nie jest ważna. Większość osób utożsamia ją z aktywnością fizyczną. Jednak codzienne siedzenie w tej samej pozycji może prowadzić do napiętych, skróconych mięśni. To z kolei zwiększa ryzyko bólu szyi i dolnej części pleców. 

Pisanie na klawiaturze i używanie myszki komputerowej może prowadzić do problemów z przedramionami, łokciami, nadgarstkami i odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Fizjoterapeuta dokładnie zdiagnozuje Twój układ mięśniowo-szkieletowy. Sprawdzi, czy masz elastyczne stawy. Jeśli nie, opracuje program ćwiczeń, które zwiększą ruch w stawach.

Zaburzenia równowagi mięśniowej

Często nie zdajemy sobie sprawy z tych zaburzeń, dopóki nie pojawi się ból i dyskomfort. Powstają w wyniku długotrwałej złej postawy lub przewlekłego obciążenia tych samych mięśni. Powtarzające się ruchy, takie jak poruszanie myszką, pisanie na klawiaturze, mogą prowadzić do bólu łokcia (łokieć tenisisty). Z kolei osoby uprawiające maraton stale podrażniają pasma biodrowe. Fizjoterapeuci są w stanie ocenić mięśnie pod kątem wszelkich zaburzeń równowagi i opracować plan poprawy lub optymalizacji funkcji.

Profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny ze sklepu Astar - pomaga przywrócić sprawność po urazach, operacjach i zmianach zwyrodnieniowych. Usprawnia lub odciąża konkretne partie ciała.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania