Na czym polega terapia manualna i kiedy warto z niej skorzystać?

Masaż, terapia manualna - zdjęcie partnera

Terapia manualna odnosi się do “praktycznego” leczenia słabych mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. Obejmuje szeroką grupę technik wykonywanych przez przeszkolonych fizjoterapeutów.Może się koncentrować na przemieszczaniu stawów w określonych kierunkach, by zwiększyć zakres ruchu, rozciąganiu mięśni, biernych ruchach i ćwiczeniach, poprawiających aktywność mięśni.

Specjaliści stosują również specyficzne techniki, aby poprawić mobilność i funkcjonowanie tkanek, nerwów i mięśni.

Naturalne działanie lecznicze ludzkiego dotyku jest istotnym aspektem terapii. Warto ją łączyć z ćwiczeniami i edukacją, aby przyspieszyć powrót zdrowia i poprawić samopoczucie pacjentów.

Czym różni się terapia manualna od innych rodzajów terapii?

Może się wydawać, że terapia manualna jest podobna do innych rodzajów terapii, takich jak masaż, chiropraktyka lub inne terapie osteopatyczne. Jednak kluczowa różnica polega na procesie oceny leczenia i integracji terapii manualnej z indywidualnym programem ćwiczeń pacjenta.

Opiera się na starannym badaniu wzorców ruchu pacjenta, w tym zakresu ograniczeń ruchui ruchów kompensacyjnych, które mogłyby zapobiec rekonwalescencji. Ocenę przeprowadza się przez cały proces leczenia. Fizjoterapeuta zmienia techniki w zależności od odpowiedzi pacjenta na terapię.

Dwa typy technik w terapii manualnej

Istnieje wiele różnych stosowanych w terapii manualnej, ale możemy je podzielić na dwa typy: manipulację i terapię tkanek miękkich. Często są używane razem, aby poprawić efektywność leczenia. Manipulacją nazywamy czynności, często wykonywane przez kręglarza. Fizjoterapeuta zajmuje się stawami i plecami. Stosuje różne techniki, które mają na celu złagodzenie nacisku w okolicy i prawidłowe ułożenie kości. Z kolei masaż tkanek miękkich przyspiesza powrót do zdrowia i rozluźnia mięśnie.

Jakie są najważniejsze zalety terapii manualnej?

Najczęściej do gabinetu fizjoterapeuty zgłaszają się pacjenci, odczuwający ból lub dyskomfort. Jednak złagodzenie bólu nie jest jedyną zaletą terapii manualnej. Dzięki niej można poprawić funkcje tkanek miękkich i stawów. Najczęściej terapii manualnej poddawane są plecy i wszystkie odcinki kręgosłupa, ramiona, nadgarstki, stopy, kostki, kolana i stopy.

Celem terapii manualnej jest złagodzenie i ostateczne wyeliminowanie bólu odczuwanego przez pacjenta. W połączeniu ze szkoleniami i ćwiczeniami pomaga poprawić sportowcom ogólną wydajność. W przypadku osób cierpiących na bóle stawów terapia manualna może wyeliminować ból i zwiększyć zakres ruchu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Dla sportowców terapia manualna może być integralną częścią treningu i powrotem do treningu i zawodów po kontuzji. Rywalizacja na najwyższym poziomie często wiąże się z kontuzjami. Dodanie terapii manualnej do ćwiczeń i innych form treningu zapewnia lepsze wyniki. Manipulacja związana z terapią manualną może poprawić wydolność i szybkość sportowca. Przed zastosowaniem terapii, fizjoterapeuta powinien zapoznać się z całą dokumentacją medyczną.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania