Dlaczego warto jeść codziennie jeden ząbek czosnku

przyprawione jedzenie/ www.pexels.com

Czosnek jest świetnie znany ze swoich niesamowitych właściwości. Uznajemy go również za naturalny antybiotyk. Specjaliści zalecają, aby codziennie zjadać jeden surowy ząbek tego warzywa i z pewnością się nie mylą, bo regularne jedzenie ma pozytywne oddziaływanie na całe ciało. Co dobrego stanie się w naszym organizmie, jeśli codziennie będziemy jeść czosnek?

1. Poprawa odporności

Czosnek działa silnie bakteriobójczo, dlatego mówi się o nim jako o naturalnym antybiotyku, czy zabójcy lub pogromcy chorób. W związku z tym, jeśli będziemy codziennie spożywać czosnek, to znacząco zmniejszymy ryzyko pojawienia się infekcji, a jeśli nawet zachorujemy, to zdecydowanie szybciej wrócimy do zdrowia. Obniża gorączkę, rozgrzewa i co bardzo ważne, nie niszczy naszej flory bakteryjnej, tak jak prawdziwe antybiotyki.

2. Wzmocnienie dla kości

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, już 2 gramy czosnku dziennie, czyli mniej niż pół ząbka, prowadzi do zmniejszenia niedoborów estrogenów, u kobiet w czasie menopauzy. Dzięki temu kości są zdecydowanie mocniejsze.

3. Oczyszczenie z toksyn

W czosnku występują związki siarki, które mają korzystne oddziaływanie na enzymy, które odpowiadają za usuwanie z organizmu toksyn oraz za oczyszczanie się wątroby. Aliicyna – jest związkiem, przez ktry czosnek tak charakterystycznie pachnie, a jednocześnie ma działanie ochronne dla wątroby.

4. Zapobieganie infekcjom dróg moczowych

Czosnek jest warzywem o silnym działaniu antybiotycznym oraz przeciwbakteryjnym. Jeśli będziemy go regularnie jeść, to możemy zapobiegać pojawianiu się dokuczliwych infekcji dróg moczowych, a nawet skutecznie je leczyć z jego pomocą. Zgodnie z wynikami badań, czosnek jest w stanie unicestwić nawet 80% bakterii,odpornych na antybiotyki, które mogą wywoływać infekcje dróg moczowych.

5. Obniżenie poziomu cholesterolu

Spożywanie czosnku wpływa na obniżenie niekorzystnego, złego cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podwyższaniu poziomu tego dobrego HDL. Jest więc niezwykle istotnym czynnikiem zapobiegającym chorobom serca oraz udarom. Jest to działanie spowodowane przez allicynę.

6. Ochrona serca

Jeśli często spożywamy czosnek, to zapobiegamy powstawaniu zakrzepów, obniżamy ciśnienie krwi, jak również chronimy naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, co ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca.

7. Ochrona przed rakiem

Okazuje się, że czosnek stanowi istotny element diety antynowotworowej. W licznych badaniach udowodniono, że częste i regularne spożycie czosnku przyczynia się do zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego, okrężnicy, gardła, jamy ustnej czy jajników. Niektórzy naukowcy uważają, że posiada on tak silne właściwości, że może powstrzymywać rozwój raka płuc również u osób palących. I po raz kolejny wszystko za sprawą allicyny, czyli substancji aktywnej, która powoduje łagodzenie stanów zapalnych w organizmie i stanowi ochronę dla komórek przed niszczącym działaniem wolnych rodników tlenowych.

8. Jak jeść czosnek?

W celu jak najlepszego wykorzystania dobroczynnych właściwości czosnku, koniecznie należy go zgnieść i odstawić na około 10 minut. Po upływie tego czasu zjadamy, najlepiej na surowo. Dzięki temu wytworzy się enzym, tak ważny dla zdrowia naszego organizmu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania