Dlaczego widzę coś czego nie rozumiem – uleganie iluzjom

Psycholodzy z Wellcome Trust wyjaśnili i wykazali że ludzi ulegają złudzeniom optycznym – iluzjom – w najróżniejszym stopniu, a stopień postrzegania tych zjawisk jest bezpośrednio zależny od rozmiaru zaangażowanej w przetwarzanie obrazu kory wzrokowej pierwotnej naszego mózgu.

Pytaniem jest czy bardzo i jeżeli tak to jak bardzo różni się świat postrzegany przez różne osoby. O ile w większości trudnych jesteśmy zgodni co to tego że sposób myślenia i postrzegania pojęć abstrakcyjnych różni się mocno, to instynktownie mamy jasne oczekiwania że będąc tym samym gatunkiem, widzimy to samo. Jednak badania naukowe potwierdzają że jest to tylko złudzenie. Psycholodzy wykazali iż ludzie ulegają w różnym stopni złudzeniom optycznym, a stopień tego zależy od rozmiaru pierwotnej kory wzrokowej zaangażowanego w przetwarzanie obrazu. Naukowcy przebadali 30 ochotników, zdrowych. Byli badani na okoliczność postrzegania popularnych optycznych iluzji. Badana również była siła z jaką oddziałują dane iluzje na mózg. Mierzona również byłą aktywność mózgów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, który pozwala obserwować pracę mózgu w czasie bieżącym. Wykorzystane zostały 2 popularne testy tj. iluzja Ebbinghausa – 2 identyczne koła postrzegane są jako koła różnej wielkości w zależności od tego jaki rozmiar „płatków” jakie zostały do nich przyczepione, oraz iluzja Ponzo – gdzie 2 identyczne elementy są postrzegane jako różnej wielkości w zależności od umiejscowienia na rysunku który przypomina kolejowe tory.

Wyraźnie udał zmierzyć się iż stopień postrzegania iluzji był różny, gdyż dla jednych złudzenie było bardzo silne a dla innych stanowiło tylko pozorna niewielką różnicę. Bardzo mocno przy tym różniła się zaangażowana pierwotna kora wzrokowa w trakcie analizy obrazu, gdyż różnica była nawet aż 3-krotna. Dodatkowo istniała bardzo ważna korelacja między intensywniejszym używaniem kory wzrokowej i postrzeganiem różnic jako mniejszych i tylko pozornych. Można stwierdzić że jeżeli duży obszar mózgu jest uaktywniony w analizę, zmniejsza skuteczność optycznej iluzji.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania