Jak hormony wpływające na ciśnienie krwi mogą przyczyniać się do przybierania na wadze?

obese-man.jpg

Biorąc pod uwagę, że otyłość jest coraz poważniejszym problemem zdrowia publicznego, odkrywanie nowych strategii do walki z nią jest kluczowym celem badaczy. Teraz, nowe badanie rzuca światło na to, w jaki sposób układ renina–angiotensyna - układ hormonalny, który reguluje ciśnienie krwi - może również sprzyjać nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Odkrycie to stanowi potencjalny cel w leczeniu otyłości.

Główny autor badania Justin Grobe, profesor farmakologii na Uniwersytecie w Iowa i współpracownicy opublikowali swoje odkrycia na łamach czasopisma Cell Reports.

Chociaż rola układu renina-angiotensyna (RAS) w regulacji ciśnienia krwi jest dobrze znana, wcześniejsze badania wykazały, że RAS jest również związany z bilansem energetycznym i metabolicznym, co sugeruje, że układ hormonalny wpływa także na wagę.

Według Grobe i współpracowników, to czy RAS sprzyja przyrostowi masy ciała lub utracie masy ciała zależy od tego, gdzie w organizmie jest aktywny. Na przykład, jeśli RAS jest wysoce aktywny w mózgu,zwiększa zużycie energii poprzez zwiększenie metabolizmu podczas odpoczynku, co prowadzi do utraty masy ciała.

Jednakże jeśli obwodowa aktywność RAS jest zwiększona - to znaczy, że wysoki poziom angiotenysyny, hormonu RAS krąży w pozostałej części organizmu - zmniejsza to metabolizm spoczynkowy, powodując tym samym przyrost wagi. Podwyższony poziom RAS w obwodzie często spotykany jest u osób otyłych.

"W uproszczeniu można myśleć o poziomie RAS w mózgu jak o pedale gazu działającym na metabolizm, natomiast obwodowy (obiegowy) RAS działa jak hamulec, z angiotensyną na czele jako kierowcą" - wyjaśnia Grobe

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania