Bioniczne oko przywróci wzrok niewidomym?

eye blue freerangestock.com

Monash University przygotowuje się do uruchomienia technologii, które powinna pozwolić niewidomym użytkownikom rozpoznawać obiekty i inne osoby.

System Monash Vision został opracowany przez zespół z Monach University w Australii, umożliwia on niewidomym użytkownikom rozpoznawanie obiektów i innych osób za pomocą implantu mózgowego, który łączy się bezprzewodowo z kamerą znajdującą się w okularach lub nawet na końcu palca użytkownika.

Kamera rejestruje i przekazuje obraz za pomocą cyfrowego procesora do chipu wszczepionego pod czaszką z tyłu głowy. Chip poprzez elektrody pobudza korę wzrokową, pozwalając mózgowi interpretować obrazy.

Technologia pozwoli osobom niewidomym zobaczyć obiekty w postaci szeregu punktów mapowania czy stałych kolorów. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy umożliwia użytkownikowi zidentyfikowanie innych osób, podczas gdy inne oprogramowania, takie jak technologia pozwalająca użytkownikom rozpoznawać i pokonywać schody są również kompatybilne z systemem.

Naukowcy oczekują, że prototyp zostanie przetestowany zanim wypróbują go osoby niewidome w pierwszej połowie następnego roku. Jest nadzieja, że próby, jeśli się powiodą, doprowadzą do powszechnego stosowania technologii w ciągu 10 lat.

Kierownik projektu, prof. Arthur Lowery powiedział:
"Jest to najbardziej zaawansowany stworzony system, ponieważ pozwala ludziom rozpoznać różne przedmioty i kolory."

I dodał:
"To oznacza, że ludzie mogą iść na spotkanie i wiedzieć, kto tam jest i jak wielu z nich nie ma. Ludzie mogą odważyć się wyjść na zewnątrz, ponieważ mogą zobaczyć drzewa."

Lowry porównał urządzenie do zaawansowanego rodzaju radaru i powiedział, że zostało dostosowane do osób całkowicie niewidomych.

Mark Armstrong, którego zespół opracował implant ślimakowy dla głuchych Nexus 5, powiedział, że jest to część długiej listy nowych technologii, które ulepszą nasze ciała.

Źródło: www.guardian.co.uk

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania