Dzięki wynalazkowi z Polski operacje serca i mózgu będą bezpieczniejsze.

Aparat CardiAccel ANP-701 dzięki któremu anestezjolog będzie mógł łatwiej panować i wspomagać pracę serca pacjenta który jest właśnie poddawany operacji, został stworzony przez naukowców z Instytutu Techniki Aparatury Medycznej w Zabrzu.

Aparat CardiAccel jest urzadzeniem służącym do stymulacyjnego wspomagania hemodynamiki w trakcie niekardiologicznych operacji i został wybrany najlepszym urządzeniem w konkursie "Polski Produkt .

Przyszłości" w kategorii "wybór przyszłości w fazie przedwdrożeniowej". Naukowcy stworzyli urządzenie które zawiera w sobie kilka modułów m.in. nieinwazyjny kardiostymulator, monitor, pulsoksymetr który pomaga oceniać utlenowanie krwi, kardiograf impedancyjny dzięki któremu możliwe staje się ocenienie dynamiki zmian przepływu krwi w sercu oraz pamięć przebiegów. Jak mówią naukowcy urządzenie ma stanowić wsparcie dla anestezjologa w sytuacjach gdy u pacjenta w trakcie zabiegu przy znieczuleniu ogólnym dojdzie do bradykardii. Dzieki szybkiemu podjęciu elektrycznej stymulacji serca za pośrednictwem przyczepionej do przełyku elektrody lub elektrod przyklejonych na terenie klatki piersiowej pacjenta, będzie można przyspieszać zbyt wolno pracujące serce. Cała procedura pobudzania serca nie wymaga obecności kardiologa na sali operacyjnej. CardiAccel został stworzony w taki sposób aby anestezjolodzy nie mieli kłopotów z wdrożeniem nieinwazyjnej stymulacji u chorego w trakcie trwania operacji w przeciągu kilkudziesięciu sekund. Elektroda umieszczana na przełyku może być zakładana pacjentowi przez anestezjologa na początku operacji zwłaszcza u tych chorych u których występuje duże prawdopodobieństwo wystapienia bradykardii. Również istnieje możliwość zarżenia tej elektrody i rozpoczęcia stymulacji dopiero gdy nieprawidłowość w rytmie serca zostanie zauważona i zamiast podawania pacjentowi elków będzie można elektrycznie pobudzić serca zwłaszcza gdy leki okażą się nieskuteczne.

Nieinwazyjny aparat stymulujący wspomagania
hemodynamiki nie jest jeszcze używany przez europejskich anestezjologów lecz urządzenie już działa w niektórych palcówkach medycznych w USA jednakże za to urządzenia starego typu które nie moją w sobie połączonych tak wielu urządzeń i modułów i nie sa tak wygodne jak polski wynalazek.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania