We Wrocławiu wykonano innowacyjny zabieg który zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Lekarze z 4. wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali nowy zabieg leczniczy który ma na celu zmniejszenie ryzyka powstawania udaru mózgu u osób cierpiących na migotanie przedsionków.

Jest to pierwszy tego typu zabieg wykonany na Dolnym Śląsku i jak przypominał na ostatniej konferencji prasowej dr Artur Fuglewicz z Kliniki Kardiologii szpitala wojskowego, MP jest jedną z najczęściej stwierdzanych zaburzeń rytmu serca czyli arytmii zwłaszcza u starszych osób a w naszym kraju na to schorzenie cierpi około 300 tysięcy osób. Najniebezpieczniejszym następstwem migotania przedsionków jest udar mózgu a jego ryzyko pojawienia się wynika m.in. z tworzenia się małych skrzeplin w patologicznie kurczącym się przedsionku serca. Skrzepy powstają najczęściej na ternie lewego przedsionka a dokładnie w tzw. uszku lewego przedsionka. Tradycyjna metodą ochrony przed wystąpienie udaru mózgu u osób cierpiących na MP jest zażywanie przez chorych leków przeciwkrzepliwych, które powodują rozrzedzenie krwi i moja wpływać zapobiegająco na powstawanie skrzeplin. Niestety zażywanie tego typu leków o dużej inwazyjności jest związane z koniecznością przeprowadzania regularnych badań laboratoryjnych w część chorych może spodziewać się również skutków ubocznych działania leków i pojawienia się powikłań krwotocznych. Nowa metoda profilaktyki tworzenia się skrzepów jest skierowana głównie do pacjentów u których występuje tzw. ryzyko krwawienia. Zabieg polega na zamknięciu uszka lewego przedsionka a w tym celu stosuje się pewną "zatyczkę" w kształcie 2 dysków która już na całe życie pozostaje w sercu pacjenta. Chory po przejściu operacji we wrocławskim szpitalu podkreślał iż 4 dni po jej wykonaniu mógł już w pełni normlanie funkcjonować. Wyznał iż odczuwa on duży komfort mimo iż ma świadomość tego że zabieg nie eliminuje zagorzenia wystapienia udaru mózgu w 100%.

Zabieg wszczepienia "zatyczki" do uszka przedsionka trwa około 1 godziny i kosztuje około 25 tysięcy złotych lecz jest zabiegiem w pełni refundowanym przez NFZ.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania