Dziwne zjawisko przy udarze mózgu

Kończyny fantomowe, są przez większość kojarzone z osobami, których spotkała amputacja kończyn. Osoby takie nawet po długotrwałym leczeniu i rehabilitacji, mogą nadal odczuwać wrażenie, tego iż, odjęta kończyna jest nadal na swoim miejscu. Mogą nawet odczuwać jej swędzenie czy ból. Podobne zjawisko zaobserwowano również u osób które przebyły udar mózgu. Potwierdzono iż nie są to przypadki jednostkowe.

Kończyna fantomowa to odczuwanie posiadania kończyny przy faktycznym jej braku. U osób którym została ona amputowana oznacza to, iż odczuwają nadal rękę czy nogę, chodź w rzeczywistości jej nie posiadają. Jednak zjawisko u osób po udarze wygląda trochę inaczej – pacjent może odczuwać inne poło łażenie kończyny osłabionej lub bezwładnej, niż jej rzeczywiste położenie czy tez mieć wrażenie jej ruchu, mimo bezruchu kończyny. Takie odczucia, u osób które nie przechodziły amputacji, były uznawane za pojedyncze przypadki. Jednak naukowcy stwierdzili, iż nie są to przypadki odosobnione. Wrażenie kończyny fantomowej odczuwa ponad 50% pacjentów po udarze mózgu.

Podczas prowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Kolorado, Florydzkiego oraz Nowojorskiego badań, zespół pod przewodnictwem dr Antoniello uznał iż z 50 osób poddanych analizie, uczucie kończyny fantomowej miało aż 27. U większości z nich uczucie towarzyszyło im każdego dnia. Naukowcy są zdania, iż pacjenci, po przebytym udarze, nie mówią lekarzom o swoich dolegliwościach, obawiając się o to iż może to być objawem choroby psychicznej. Mimo iż prz amputacjach jest ta sytuacja uznawana za typową, mogącą się zdarzyć o tyle u osób po udarze jest uznawana za nietypowe zjawisko.
Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania