Ftalany a przedwczesny poród

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Według badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Pediatrics kobiety w ciąży, które są narażone na działanie ftalanów - chemikalia znajdujące się w skażonej żywności i wodzie, niektórych dezodorantach, płynach i perfumach - są narażone, na zwiększone ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, w porównaniu do kobiet w ciąży, które nie są narażone na działanie tych substancji.

Ftalany są grupą substancji chemicznych powszechnie stosowanych w tworzywach sztucznych (plastikach), aby materiał był bardziej trwały. Są one również wykorzystywane jako rozpuszczalniki dla innych materiałów i można je znaleźć w setkach produktów kosmetycznych, w tym mydłach, szamponach, lakierach do włosów i lakierach do paznokci.

Według naukowców z Uniwersytetu Michigan School of Public Health, poprzednie badania powiązały narażanie kobiet na ftalany z zakłóceniami poziomów hormonów, endometriozą i nowotworem piersi.

Jednak zaznaczają, że skutki narażenia środowiskowego dotyczące przedwczesnego porodu są tematem, który nie został dobrze zbadany.

W celu ustalenia istnienia związku między narażeniem kobiet ciężarnych na ftalany i przedwczesnym porodem, badacze przeanalizowali dane i zbadali 482 kobiet, które zostały zaproszone do badania między 2006 i 2008 rokiem. Spośród nich 130 doświadczyło przedwczesnego urodzenia, podczas gdy 352 kobiety urodziły w terminie.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania