Pierwsze dziecko- jak najwcześniej!

ciaza6.jpg

Dla wielu kobiet, które planują na pewnym etapie swojego życia począć dziecko, wiek 35 lat postrzega się jako magiczny, w którym wchodzi się nagle do grupy ryzyka. Ale nowe badanie z Szwecji sugeruje, że ta "strefa zagrożenia" zaczyna się znacznie wcześniej, kiedy kobieta wchodzi w 30-tkę.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Obstetrics and Gynecology przeprowadzili badacze z Karolinska Institutet w Sztokholmie (Szwecja).

Zwracają oni uwagę na to, że coraz częściej kobiety w najzamożniejszych krajach świata rodzą w późniejszym wieku, co doprowadza do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu, zahamowania rozwoju i urodzenia martwego dziecka.

Do analizy ryzyka wśród grup wiekowych kobiet rodzących po raz pierwszy, naukowcy wykorzystali dane z szwedzkich i norweskich medycznych rejestrów narodzin. Uzyskali informacje o prawie 1 milionie kobiet z roku 1990-2010.

Dostosowali stosunki szans z pewnymi kategoriami, uwzględniając bardzo przedwczesny poród, umiarkowanie przedwczesny poród oraz mało dla wieku ciążowego, niski wynik w skali Apgar, śmierć płodów i śmierć noworodków, po oddzieleniu kobiet w czterech grupach wiekowych:
• 25-29 lat
• 30-34 lata
• 35-39 lat
• 40 lat i powyżej

Ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenie martwego dziecka wzrasta w wieku 30 lat

Chociaż badacze mówią, że kobiety w grupie wiekowej 30-34 lat nie są zazwyczaj uważane za grupę ryzyka, ich wyniki mówią co innego.

W porównaniu do grupy wiekowej 25-29 lat, po raz pierwszy matki w przedziale wiekowym 30-34 lata miały większe ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu - w 22-31 tygodniu - lub tego, że dziecko urodzi się martwe.

Zespół zwrócił uwagę, że inne czynniki, takie jak palenie tytoniu czy nadwaga lub otyłość, "znacznie podwyższały" ryzyko doświadczenia poważnych komplikacji w trakcie ciąży.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania