Gadolin odkłada się w tkance mózgu

Human_brain_in_a_vat.jpg

Naukowcy z Mayo Clinic spostrzegli, że po rezonansie magnetycznym z podanym dożylnie środkiem kontrastowym na bazie gadolinu, gadolin (Gd) okłada się w tkance mózgu – wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Radiology.

Radiolog dr Laurence Eckel twierdzi, że odkrycie to jest bardzo ważne, ponieważ środki ze związkami gadolinu podaje się miliony razy rocznie. Podkreśla także, że mimo dowodów wskazujących na odkładanie się śladowych ilości Gd w tkance nerwowej, nie ma danych, które sugerowałyby, że to zjawisko jest szkodliwe. Środki na bazie gadolinu są bowiem bezpiecznie stosowane od lat i przynoszą wiele korzyści pacjentom z całego świata.

Według autorów publikacji bilans korzyści/strat związanych z przeprowadzeniem obrazowania jest dodatni, gdy pacjent cierpi na chorobę wymagającą MRI.

Jak na razie badanie to pozwoliło światu naukowemu dowiedzieć się więcej na temat rozprzestrzeniania się kontrastów z gadolinem po organizmie, określić stężenia pierwiastka, oraz zwizualizować wzorce jego rozmieszenia w tkance.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania