Głośne dźwięki zmieniają to jak mózg przetwarza mowę

dziecko słucha muzyki, Michal Marcol / www.freedigitalphotos.net

Najnowsze badania po raz pierwszy wykazały, że długotrwałe narażenie na hałas zmienia to jak mózg przetwarza mowę, co sugeruje, że takie narażenie powoduje uszkodzenia, które nie są ograniczone jedynie do fizycznych zmian w samym uchu.

Według organizacji National Institute of Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD), która finansowała badania, długotrwała ekspozycja człowieka na hałas o poziomie 85 decybeli i większym zwiększa ryzyko utraty słuchu.

I to jest otrzeźwiająca myśl, że wiele urządzeń z których korzystają dzisiaj dzieci posiadają znacznie wyższy poziom hałasu niż ten próg- na przykład odtwarzacz MP3 na jego najgłośniejszym otoczeniu ustawieniu daje dźwięk na poziomie 105 decybeli, co jest 100 razy bardziej intensywnie niż 85 decybeli.

Powtarzająca się ekspozycja na intensywny hałas w końcu powoduje trwałe uszkodzenie komórek słuchowych w uchu, które działają jako odbiorniki dźwięku - one przekształcają energię dźwięku w sygnały elektryczne konwersji energii dźwięku w sygnały elektryczne, które podróżują do mózgu.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania