Grzyb na malarię!

komar.jpg

Naukowcy z Wielkiej Brytanii z Westminster University chcą mobilizować zmodyfikowane genetycznie grzyby aby te zwalczały malarię. Zespół naukowy po latach badań odkrył iż komary które są zarażone odpowiednio zmodyfikowanym grzybem przenoszą dużo mniej zarodźców malarycznych na swoje ofiary a dzięki temu o wiele trudniej przebiega proces zarażania ludzi.

Według Brytyjczyków zmodyfikowane grzyby możliwe sa do produkcji w postaci spreju, którym będzie można spryskać ściany budynków mieszkalnych i łóżka. Naukowcy również mówią iż podobna technika może być stosowana w walce z innymi chorobami które sa przenoszone przez latające owady m.in. z dengą czy WZN. Naukowcy w prowadzeniu badań byli wspomagani przez ekspertów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Badania były finansowane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. Środowisko naukowe jest zdania iż pomysł naukowców z wysp może nieść za sobą mniejsze zagrożenie dla środowiska niż inne metody które wykorzystują modyfikację genetyczna do walki z malarią. Mimo wszystko znaleźli się krytycy nowego pomysłu zapobiegania malarii – krytykowany był pomysł tworzenia i uwalniania genetycznie zmodyfikowanych komarów. Niewiadome jest jaki byłby tego skutek w stosunku do środowiska. Natomiast jeżeli chodzi o grzyby to jak mówią naukowcy „wystarczy nanieść je na ścianę i problem z głowy”.

W trakcie laboratoryjnych testów zespół brytyjski wykazał iż dzięki zmutowanym grzybom liczba zarodźców malarii jakie są przenoszone przez moskity zmalała o 85%, a gdy sprej został wspomożony jadem skorpiona to skuteczność wynosiła 97%. Oczywiście nie ma jeszcze dowodów na to iż cudowny sprej spowoduje spadek zachorowalność jednak naukowcy są zdania iż mniejsza ilość zarodźców w ciele komara to mniejsze narażenie na chorobę.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania