Jak chronić dzieci i siebie przed ukąszeniami owadów

komar.jpg

Lato to nie tylko słońce i wypoczynek, w tym czasie przeżywamy również inwazję różnego rodzaju owadów, o których ukąszenia nie trudno, jeśli spędzamy całe dnie na świeżym powietrzu. Nieprzyjemne ukąszenia komarów czy też meszek są bardzo dokuczliwe zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem urlopu przygotować się na odparcie ich natarcia i uniknąć tylu ukąszeń, ilu tylko się da.

Duża ilość meszek i komarów atakuje nas przede wszystkim w lasach, na łąkach czy w okolicach zbiorników wodnych. Jeśli więc planujemy urlop nad jeziorem otoczonym przez lasy, warto wcześniej zadbać o zabezpieczenie siebie i swojej rodziny przed owadami.

Ochrona przed owadami

Gdy wychodzimy do lasu, warto ubierać siebie i dzieci, nawet jeśli jest ciepło w bluzki z długim rękawem — oczywiście odpowiednio cienkie. Ważne będą również długie spodnie i pełne buty. Ubiór powinien zostać utrzymany w jasnych barwach, gdyż ciemne według badań przyciągają komary.

Można również zastosować specjalne preparaty dostępne w sklepach, których zadaniem jest odstraszanie owadów, należy jednak pamiętać, że dla dzieci powinny być odpowiednio dopasowane, do ich delikatnej skóry.

Warto jednak zaznaczyć, że żaden preparat nie potrafi zabezpieczyć przed ukąszeniami całkowicie, koniecznością jest stosowanie dodatkowej ochrony. Warto również wykorzystywać inne rozwiązania. Przede wszystkim korzystać z moskitier, unikać miejsc, gdzie owadów jest bardzo dużo, niekiedy sprawdzają się specjalne lampy na owady, czy nawet lepy na muchy przyczepione na źródle światła. Jednakże wszelkie preparaty, które nanosi się na skórę, należy wykorzystywać z umiarem i rozważnie.

Naturalne sposoby odstraszające komary i inne owady

Owady można spróbować odstraszać również w sposób bardziej naturalny. Przykładowo warto ustawić lawendowe kadzidełka, w obrębie ich zapachu zwykle unika się kąsania przez komary. Sprawdzają się również olejki eteryczne, które można wykorzystać w różny sposób, np. poprzez wylanie kilku kropli na ubranie, nosidełko czy wózek dziecka. Zaleca się raczej unikanie wylewania ich na skórę, gdyż mogą powodować reakcję alergiczne. Pośród olejków eterycznych, w odstraszaniu owadów najlepiej sprawdzają się: lawendowy, goździkowy, paczuli, z trawy cytrynowej i geranium.

Gdy swędzi i piecze

Niestety ukąszenia owadów powodują nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej jest to swędzenie lub pieczenie. Bywa to na tyle dokuczliwe, że niezależnie od wieku silnie się drapiemy, co prowadzi do powiększania się stanu zapalnego, a dolegliwości nie znikają.

W aptekach i drogeriach możemy nabyć preparaty łagodzące np. fenistil, który pomaga zniwelować świąd skóry. Istnieją również sposoby naszych babć, np. swędzące ukąszenie komara można posmarować octem, a bolesne lub piekące ukąszenia innych owadów, w tym nawet osy złagodzimy, przykładając w miejscu ukąszenia, przeciętą na pół cebulę.

Uczulenia na ukąszenia

Jeśli nawet jeśli się nie drapiemy, a pojawiają się wielkie czerwone plamy na skórze po niewielkim ukąszeniu, to może oznaczać, że występuje alergia. W takiej sytuacji warto podać dziecku wapno dla alergików w odpowiedniej dla wieku dawce i skonsultować się z pediatrą. Osoba dorosła powinna przyjmować wapno przez kilka dni, jeśli zajdzie taka potrzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli doszło do ukąszenia pszczoły i nie wiemy, czy dana osoba jest uczulona najlepiej udać się do najbliższej przychodni lub jeśli pojawią się niepokojące objawy wezwać pogotowie. Silna reakcja alergiczna może bowiem zagrozić życiu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania