Komary w Polsce są "tylko uciążliwe" - nie przenoszą chorób.

komar.jpg

W tym roku komary sa podobnie uciążliwe w wakacyjnym wypoczynku podobnie jak to było rok temu. Ze sklepów sa wciąż wykupywane środki mające odstraszać owady a do lekarzy często zgłaszają się osoby pokąsane przez nie zarówno dorośli jak i dzieci. Jednakże komary żyjące w Polsce przeciwieństwie do tropikalnych nie przenoszą chorób.

Polskie komary można nazwać sterylnymi - nie posiadają one współżyjących z nimi mikroorganizmów które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Lecz nie można powiedzieć tego o wszystkich komarach żyjących na świecie. Istnieją gatunki żyjące w tropikalnych krajach które mogą przenosić malarie, żółta febrę, dengę, filariozę, wirusowe zapalenie mózgu czy tez gorączkę doliny Rift. Mimo iż polskie gatunki tych owadów nie są groźne dla naszego życia to ślady po ich ukąszeniach są nieprzyjemne, swędzące i często bolesne zwłaszcza dla osób uczulonych. Wydzielina z owadzich gruczołów ślinowych samicy komara u osób wrażliwych może wywoływać reakcją alergiczną objawiającą się sporym obrzękiem i nieprzyjemnym uciążliwym swędzeniem. Najlepszym sposobem ochrony przed komarami jest jednoczesne zabezpieczenie się odzieżą, nakrycie głowy oraz moskitierami zarówno nas jak i pomieszczeń gdzie przebywamy wraz ze stosowaniem środków odstraszających tj. repelenty i in.

Komary sa owadami występującymi na całej kuli ziemskiej bez względu na cywilizację. Zostało ich opisanych do tej pory około 3200 gatunków z czego około 47 gatunków żyje w naszym kraju.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania