Jak dbać o zęby dziecka od pierwszego ząbka

dziecko zęby

Zawiązki mlecznych zębów u dziecka tworzą się już pomiędzy 2 a 4 miesiącem ciąży. W pierwszym roku życia dziecku wyrastają niemal wszystkie ząbki mleczne. Dlatego też o higienę należy dbać już od pierwszego miesiąca życia. Jamę ustną dziecka, jeszcze bez ząbków można czyścić kawałkiem gazy nawiniętej na palec lub specjalną miękką szczoteczką silikonową przeznaczoną dla niemowlaków.

Taki zabieg higieniczny chroni przez pleśniawkami oraz próchnicą, która mogłaby zaatakować pierwsze mleczaki. Należy też wykorzenić w rodzicach błędne przekonanie, że mleczne zęby i tak wypadną, dlatego nie należy przesadnie o nie dbać i leczyć w nich próchnicy. To duży błąd. Próchnica z mlecznych zębów przenosi się wtedy na stałe zęby.

Dobre nawyki

Szczotkowanie zębów nie znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu ulubionych czynności naszych dzieci. Ale trzeba w nich ten nawyk zaszczepić już od najmłodszych lat. W ten sposób wpajamy dziecko codzienną higienę związaną z myciem zębów. Niezwykle istotna jest nauka odpowiedniego szczotkowania zębów. Nie musi być ona skomplikowana. Naucz dziecko, jak prawidłowo trzymać szczoteczkę, w jakiej kolejności myć zęby i jakimi ruchami to robić. Już po kilku takich lekcjach maluch będzie potrafił dokładnie umyć zęby. Używając odpowiedniej pasty do zębów przeznaczonej dla dzieci, uprzyjemnisz znacznie tę naukę. Dzięki temu właściwie każda profilaktyczna wizyta w gabinecie dentystycznym będzie tylko przyjemną kontrolą stanu uzębienia bez konieczności leczenia próchnicy.

Dziecko pokazuje zęby

Odpowiedni wybór

Kluczowym elementem higieny jamy ustnej oprócz systematyczności jest też dobór odpowiedniej dla dziecka i dostosowanej do jego wieku pasty do zębów z fluorem, w zależności od tego w każdym rodzaju pasty jest jego inne stężenie. Jeśli twoje dziecko nie lubi smaku mięty, to wśród past do zębów dla dzieci firmy Colgate znajdziemy duży wybór tych o smakach owocowych. Są delikatne, a ich smak zachęci dzieci do mycia zębów.

Kluczowym elementem jest również wybór dobrze dobranej do wieku dziecka szczoteczki do zębów. Wśród dostępnych w sprzedaży szczoteczek dla dzieci mamy wybór wśród ich różnych wielkości i miękkości. Na opakowaniu każdej szczoteczki znajdziemy informacje do jakiego wieku są one dostosowane. Nie należy stosować u dzieci szczoteczek przeznaczonych dla osób dorosłych, ponieważ mogą one podrażniać dziąsła. Szczoteczki dla dzieci są miękkie i nie powodują uszkodzenia dziąseł.  Co za tym idzie, mycie zębów stanie się codzienną przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania