Jak kąpać noworodka, by dbać o jego zdrowie?

Noworodek w kąpieli - zdjęcie partnera

Pierwsze kąpiele nowo narodzonego dziecka mogą być bardzo stresujące, w szczególności dla rodziców, którzy jeszcze nie posiadają w tej kwestii doświadczenia. Dlatego też warto zapoznać się najważniejszymi informacjami na temat tego, jak kąpać noworodka, aby nie narazić go np. na przeziębienie. Posiadanie takiej wiedzy zdecydowanie sprawi, że do kąpieli malucha zaczniesz podchodzić ze spokojem i bez niepotrzebnego stresu, a sama kąpiel stanie się przytulnym rytuałem. 

 

Kąpiel niemowlaka – o tym musisz pamiętać

Wszyscy rodzice, którzy zastanawiają się, jak kąpać noworodka, aby dbać o jego zdrowie i nie zrobić mu krzywdy, powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze odbywa się kąpiel maluszka. Należy zadbać o to, aby pokój, jak i woda, w której będziemy kąpać dziecko, posiadały odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie ona zbyt niska, możemy przeziębić dziecko. Optymalna temperatura dla pokoju wynosi około 25°C, natomiast dla wody 37°C. Zbyt długa kąpiel również może być niekorzystna dla noworodka i wyziębić jego organizm, dlatego warto pamiętać, aby nie trwała ona dłużej niż 2-3 minuty.

 

Jak często kąpać noworodka?

Pytanie o częstotliwość kąpieli malucha jest jednym z najczęściej zadawanych przez jeszcze niedoświadczonych w tej kwestii rodziców. Na to, jak często powinien być kąpany noworodek, składa się kilka czynników. Przyjmuje się, że kąpiel noworodka powinna odbywać się co 2-3 dni. Oczywiście należy upewnić się, że dni, w które nie kąpiemy dziecka, regularnie oczyszczamy jego miejsca intymne, jak i wszelkie fałdki na skórze. Jeśli dziecko często robi kupę lub ulewa, jego kąpiel również powinna odbywać się częściej. Codzienna kąpiel może być dobrym rozwiązaniem w trakcie upałów – zdecydowanie przyniesie ulgę maluchowi, którego skóra i gruczoły potowe nie są jeszcze odpowiednio wykształcone. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie mu zasnąć.

 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel niemowlaka?

To kolejne, często powielane przez rodziców pytanie. Pierwsza kąpiel niemowlaka może, choć nie musi odbyć się już w szpitalu, w drugiej lub trzeciej dobie od narodzin. Kąpiel w szpitalu jest niezbędna w sytuacji, gdy noworodek jest ubrudzony krwią – dzięki temu nie dojdzie do zakażenia. Jeśli chodzi o pierwszą kąpiel w domu, może ona odbyć się tuż po powrocie ze szpitala. 

 

Jak kąpać noworodka, aby nie wpłynęło to niekorzystnie na jego zdrowie? Wbrew temu, co może się wydawać, kąpiel niemowlaka nie musi się odbywać codziennie. Jego skóra jest bardzo cienka i delikatna, dlatego zbyt częste mycie może pozbawić ją nie w pełni wykształconej warstwy hydrolipidowej i tym samym bardzo mocno przesuszyć. Pamiętajmy jednak, że w dniach, kiedy nie kąpiemy maluszka, w dalszym ciągu musimy zadbać o jego higienę. W tym celu powinniśmy oczyścić jego okolice intymne, cały obszar ciała, który zakrywa pieluszka, a także fałdki skórne oraz okolice pachwin. Podczas kąpieli niemowlaka pamiętaj, aby używać kosmetyków, które są przeznaczone do pielęgnacji od 1. dnia życia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania