Jedzenie czekolady w czasie ciąży może być korzystne dla wzrostu płodu

Pregnant Woman Eating Yogurt by nenetus / www.freedigitalphotos.net

Dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących, przyszłych matek: jedzenie 30 g czekolady codziennie podczas ciąży może mieć pozytywny wpływ na wzrost i rozwój płodu. Jest to konkluzja pochodząca z nowego badania przedstawionego niedawno na spotkaniu The Pregnancy Meeting 2016, organizowanym przez Society for Maternal-Fetal Medicine w Antlancie.

Wyniki badań mogą być ciepło przyjęte przez kobiety, które mają stać się matkami, biorąc pod uwagę długą listę pokarmów, których zaleca się unikać podczas ciąży.

Chociaż na tej liście na szczęście nie ma czekolady, nadmierne dogadzanie sobie tym przysmakiem jest odradzane podczas ciąży ze względu na zawartość cukru, tłuszczu i kofeiny.

Jednak, okazuje się że umiarkowane spożywanie czekolady może przynosić wiele korzyści. Czekolada zawiera flawonole - rodzaj flawonoidów - które powiązano z mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i obniżeniem poziomu cholesterolu, im ciemniejsza jest czekolada tym zawiera więcej flawanoli.

Wcześniejsze badania sugerują również, że umiarkowane spożycie czekolady w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego - stan ten dotyka kobiety m.in. w ostatnim trymestrze ciąży, gdy się pojawia dopływ krwi do płodu jest ograniczony z powodu wysokiego ciśnienia krwi matki.

Jednak dr Emmanuel Bujold z Université Laval Quebec w Kanadzie zauważa, że wyniki badania oceniające związek między spożyciem czekolady podczas ciąży i stanem przedrzucawkowym były sprzeczne, co sprawia, że wraz z kolegami pragnie dowiedzieć się więcej i zbadać jeszcze ten temat.

Chociaż podczas badania naukowcy nie zauważyli różnic pomiędzy grupami matek spożywającymi czekoladę o dużej zawartości flawanoli i tych o małej ich zawartości pod względem nadciśnienia tętniczego w ciąży, masy łożyska i wagi urodzeniowej. Jednakże zidentyfikowali znaczą poprawę w tętnicy macicznej podczas badania USG metodą Dopplera u obu grup spożywających czekoladę, co sugeruje, że zarówno czekolada o niskiej jak i o wysokiej zawartości flawanoli może mieć pozytywny wpływ na wzrost i rozwój płodu.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania