Paracetamol: czy jest tak bezpieczny, jak sądzisz?

Tabletki 2 - freerangestock.com

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że gdy cierpisz na ból głowy czy pleców, zawsze masz pod ręką paracetamol - w torebce, na biurku w pracy czy w szufladzie w domu. Nic w tym dziwnego, przecież jest to jeden z najbardziej powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych, jak również ten uważany za jeden z najbezpieczniejszych. Jednak ostatnio ocena jego niebezpieczeństwa stoi pod znakiem zapytania.

Acetaminofen znany również jako paracetamol lub APAP jest lekiem powszechnie stosowanym w celu złagodzenia łagodnego i umiarkowanego bólu oraz w celu zmniejszenia gorączki. Jest dostępny bez recepty i można go kupić prawie w każdym sklepie.

Ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, zębów, przeziębienie, bóle menstruacyjne czy zapalenie stawów są jednymi z licznych przypadłości na które można zastosować paracetamol.

Według Consumer Healthcare Products Association (CHPA), każdego tygodnia, około 23 % dorosłych w USA - czyli 52 milionów Amerykanów - stosuje leki zawierające w swoim składzie paracetamol.

W zalecanych dawkach paracetamol jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych, ponieważ nie podnosi ryzyka wystąpienia problemów żołądkowych lub serca, jak np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Co więcej, pracownicy służby zdrowia uważają go jako jeden z nielicznych leków przeciwbólowych, który jest ogólnie bezpieczny podczas ciąży. Badanie z 2010 roku przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pokazało, że lek ten nie zwiększa również ryzyka wystąpienia poważnych wad wrodzonych, gdy jest stosowany w pierwszym trymestrze ciąży.

Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich leków, istnieje ryzyko - co więcej naukowcy odkryli, że to ryzyko wynikające ze stosowania paracetamolu może być o wiele poważniejsze niż nam się wydaje.

W ubiegłym roku, przegląd opublikowany na łamach czasopisma Annals of the Rheumatic Diseases stwierdzał, że ewentualne ryzyko wynikające ze stosowania paracetamolu zostało "niedoszacowane", bowiem niektóre badania sugerowały, że lek może zwiększać ryzyko ogólne zgonu oraz ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Uszkodzenie wątroby jest chyba najbardziej znanym ryzykiem wynikającym ze stosowania paracetamolu, a takie uszkodzenie może powstać głównie poprzez przedawkowanie leku. Po przyjęciu paracetamol, jak większość leków jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez oddawanie moczu. Jednakże, na drodze tej powstają toksyczne metabolity, które mogą być szkodliwe dla komórek wątroby. Spożywając zbyt wiele paracetamolu zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby, a w ciężkich przypadkach może to prowadzić nawet do śmierci. Zgodnie z Food and Drug Administration (FDA), pomiędzy 1998-2003, paracetamol był najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby w Stanach Zjednoczonych, a prawie połowa przypadków niewydolności wątroby w tym okresie była wynikiem przypadkowego przedawkowania.

W wielu badaniach powiązano stosowanie paracetamol także z ciężkimi chorobami alergicznymi skóry.

W lutym tego roku, w przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że przyszłe matki, które stosowały paracetamol bardziej prawdopodobnie urodzą dzieci, u których w wieku 3 lat rozwinie się astma. Naukowcy - w tym dr Maria Magnus z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo - mówią, że wyniki badań mają znaczenie dla zdrowia publicznego, odkrywają ewentualne niekorzystne skutki stosowania paracetamolu w ciąży.

Dlatego, jak w przypadku zażywania każdego leku, zwracajmy uwagę po co i w jakich ilościach sięgamy.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania