Pierwszy na świecie poród dziecka kobiety po transplatacji macicy

brzuch ciąża, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

We wrześniu 36-letnia Szwedka, jako pierwsza w historii urodziła dziecko z przeszczepionej macicy.

Maciczna bezpłodność jest typem kobiecej niepłodności, który nadal uważa się za nieuleczalny. Stan ten jest często konsekwencją syndromu Rokitansky, który ma miejsce wtedy, gdy kobieta urodzi się bez macicy. Jedynymi opcjami dla kobiet z niepłodnością spowodowaną brakiem macicy lub utraceniem jej w wyniku choroby nowotworowej jest adopcja lub matka zastępcza.

Jednak, wiadomość o pierwszym dziecku, które zostało urodzone dzięki przeszczepowi macicy przez kobietę cierpiącą na zespół Rokitansky'ego, niesie nadzieje dla pozostałych kobiet cierpiących na bezpłodność maciczną.

Naukowcy, którzy dokonali przeszczepu - z Uniwersytetu w Göteborgu, w Szwecji - badali rentowność transplantacji macicy od ponad 10 lat. Przed przystąpieniem do procedury u ludzi, badacze przeprowadzili badania na gryzoniach i innych naczelnych.

W 2013 roku, naukowcy zainicjowali transplantacje u 9 kobiet z czynnikiem absolutnej niepłodności macicznej, które otrzymały macice od żywych dawców. Szwedka, która niedawno urodziła była jedną z tych kobiet.

Z powodu infekcji i zakrzepicy, które wystąpiły u 2 pacjentek, transplantacja zakończyła się sukcesem tylko w przypadku 7 kobiet, które zaczęły miesiączkować w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy po przeszczepieniu. Chociaż wystąpiły sporadyczne epizody "łagodnego odrzucenia" (wykryto je u niektórych kobiet), naukowcy byli w stanie pokonać te problemy po przez terapię immunosupresyjną.

W drugiej próbie pobrano macicę od zmarłej dawczyni i przeszczepiono dla kobiety z zespołem Rokitansky. Mimo, że kobieta zaszła w ciąże 2 razy w wyniku transferu zarodków, niestety obie ciąże zakończyły się poronieniem przed 6 tygodniem ciąży.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania