Kolor oczu może wskazywać na ryzyko rozwoju chorób skóry.

eye blue freerangestock.com

Uczeni z Wydziału Medycyny University of Colorado wywnioskowali, że kolor oczu może być wskaźnikiem ryzyka rozwinijania się chorób skóry.

Według naukowców właściciele niebieskich oczu chorują rzadziej na bielactwo nabyte, w przeciwieństwie do osób z brązowymi oczami, które są bardziej narażone na wystąpienie choroby.

W badaniu skupiono się głównie na bielactwie i czerniaku. Przebadane zostało 3000 osób z bielactwem, których przodkami pyli Europejczycy niehiszpańskiego pochodzenia. Podczas badania wyodrębniono 13 genów, które mogą mieć związek z tą choroba. Wśród badanych, którzy byli chorzy 27% miało oczy niebieskie, 30% zielone lub piwne, natomiast 43% miało oczy w kolorze brązowym.

Dyrektor Human Medical Genetics and Genomics Program – Richard Spritz wyjaśnia powód skupienia się wyłącznie na czerniaki I na bielactwie “Z genetycznego punktu widzenia bielactwo i czerniak to przeciwieństwa. Niektóre mutacje genetyczne powodujące zwiększone ryzyko bielactwa zmniejszają jednocześnie ryzyko czerniaka. Dzieje się tak też w drugą stronę. Bielactwo to choroba autoimmunologiczna, podczas której system odpornościowy atakuje komórki pigmentu.
Sądzimy, że bielactwo to rodzaj nadaktywności procesu immunologicznego, w czasie którego organizm wyszukuje i niszczy też komórki czerniaka” – poinformował uczony.

Osoby chore na bielactwo a także osoby, które są z nimi spokrewnione są narażone na inne choroby autoimmunologiczne – toczeń, artretyzm, czy cukrzyca typu 1

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania