Brokuły, gotowane w wysokich temperaturach tracą właściwości

brokuł, by zirconicusso/www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Journal of Food Science opublikowano najnowsze badanie, które potwierdza, że gotowanie jest bardzo ważne dla zachowania wszystkich zdrowotnych właściwości brokułów.

Z badania naukowców z University of Illinois wynika, że zamrożone brokuły nie zachowują swoich zdolności do wytwarzania sulforanu, silnego związku przeciwnowotworowego. Blanszowanie warzyw w wysokiej temperaturze niszczy enzym, który pozwala na produkcję tego związku, dlatego mimo dobrego smaku, brokuły tracą swoje właściwości.

Eksperymenty pokazują, że blanszowanie brokułów powinno odbywać się w temperaturze 76˚C, a nie w 86˚C (w temperaturze, jaka jest stosowana w praktyce).

Dr Elizabeth Jeffrey twierdzi, że poprawnie ugotowane brokuły mają niesamowitą skuteczność w walce z rakiem oraz, że efekty uzyskuje się już dzięki 3-5 porcji w tygodniu.

Według innych badań, łączenie brokułów z innymi produktami, takimi jak musztarda, czarna rzodkiew czy wasabi powoduje lepsze przyswajanie tego warzywa i szybszą aktywację jego właściwości antynowotworowych.

Źródło: biomedical.pl

Bardzo przydatne info's!

Bardzo przydatne info's! Dziękujemy za informacje!

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania