Łupież pstry - skąd się biorą plamy na skórze i jak się je leczy

Mężczyzna - zdjęcie partnera

Łupież pstry jest dolegliwością skórną, która objawia się plamami na klatce piersiowej oraz nieprzyjemnym swędzeniem. Jest to zupełnie inna dolegliwość, niż popularny łupież na głowie. Z tą walka bywa trudniejsza i warto wiedzieć skąd się bierze, a więc również jak można się nią zarazić oraz jak się ją leczy.

Czym dokładnie jest łupież pstry?

Samo słowo łupież większość z nas kojarzy od razu z skórą głowy. W przypadku łupieżu pstrego mamy jednak do czynienia z dolegliwościami związanymi ze zdrową skórą w obrębie pleców i klatki piersiowej. Na tych częściach ciała dochodzi do zarażenia grzybem drożdżopodobnym. Charakterystyczny obraz choroby to wyraźne plamki na powierzchni skóry. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek obniżenia się odporności organizmu. Występowanie łupieżu pstrego jest bardziej powszechne pośród cukrzyków, kobiet w ciąży, osób cierpiących na bóle żołądka oraz jelit czy też pośród osób, które mają niedobory witaminowe. Ten rodzaj grzybicy skóry jest zdecydowanie częstszy u osób młodych. Jest to niestety jednostka chorobowa, która w stosunkowo krótkim czasie może się w bardzo znaczących rozmiarach rozprzestrzenić się na skórze.

W jaki sposób objawia się łupież pstry?

Pierwszy objaw bywa zwykle niestety pomijany. U większości pacjentów pojawiają się bowiem jasne plamki na skórze klatki piersiowej i pleców, a w niektórych przypadkach również na szyi lub głowie. Ich odcień nie jest za każdym razem taki sam – mogą być brunatne, żółte, różowe, czerwone a nawet brązowe. Te zmiany skórne najczęściej swędzą, mogą jednak również piec, a dodatkowo skóra w miejscach, gdzie doszło do zarażenia jest tłusta i szorstka. Najczęściej ich średnica wynosi około 4 mm, a kształt jest nieregularny, również układ na ciele może być bardzo różny. Jeśli chorujemy na łupież pstry to będzie to wyraźnie widoczne latem, gdyż miejsca ich występowania nie będą reagować na słońce i się opalać.

Łupież pstry objawia się również nadmiernym poceniem się, a dodatkowo leki, które się przyjmuje prowadzą do pojawiania się zmian w organizmie. Do zakażenia tymi grzybami dochodzi zwykle w porze letniej, gdy kąpiemy się w jeziorach lub rzekach, jednak również jeśli często odwiedzamy solaria oraz salony masażu, to zdecydowanie łatwiej o zakażenie. Niestety łupież pstry to dolegliwość, która nawet jeśli będziemy ją odpowiednio leczyć może co jakiś czas powracać.

Jak wygląda leczenie łupieżu pstrego?

Nawrotowy charakter choroby sprawia, że leczenie jest długie i uciążliwe, a pozbycie się nieestetycznych plam na skórze zajmuje czasem nawet kilka lat. Działania profilaktyczne należy utrzymywać zdecydowanie dłużej z tendencją do nadmiernego pocenia się. Przede wszystkim jeśli zauważymy zmiany na swojej skórze i będziemy odczuwać nieprzyjemny świąd należy udać się do dermatologa, który wykona badanie lampą Wooda, która pozwoli uwidocznić, jak duży obszar skóry został zainfekowany przez grzyby.

Lekarze w przypadku łupieżu pstrego zalecają przede wszystkim leki przyjmowane doustnie, takie jak ketokonazol oraz zdecydowanie silniejsze środki farmakologiczne o działaniu przeciwgrzybicznym, czyli flukonazol lub itrakonazol. Są to leki zakazane u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. W trakcie leczenia zaleca się również zachowanie wysokiego stopnia dbałości o higienę skóry oraz stosowanie szamponów zawierających ketokonazol. Myć się powinno mydłem, w którego składzie występuje kwas salicylowy. Dopuszcza się również inne środki o działaniu przeciwgrzybicznym.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania