Małżeństwo pomiędzy kuzynami pierwszego stopnia podwaja ryzyko urodzenia dzieci z wadami wrodzonymi.

 family, photostock / www.freedigitalphotos.net

Małżeństwo pomiędzy kuzynami pierwszego stopnia podwaja ryzyko urodzenia dzieci z wadami wrodzonymi, według badania szukającego odpowiedzi na wyższe niż przewidywane stopy zgonów i wrodzonych nieprawidłowości u dzieci pakistańskiej społeczności.

Badacze doszli do wniosku, że kulturowa praktyka małżeństw pomiędzy pierwszymi kuzynami jest większym czynnikiem niż inne- przeważające skutki deprywacji w części Bradford, gdzie przeprowadzono badanie.

Spokrewnione małżeństwa wyjaśniają prawie jedną trzecią (ok. 31%) wszystkich wad wrodzonych u dzieci pakistańskiego pochodzenia.

Ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi - zwykle serca i układu nerwowego, które mogą być czasami śmiertelne - jest nadal niewielkie, ale wzrasta od 3% w ogólnej populacji Pakistanu do 6% wśród tych, poślubionych z krewnymi. Naukowcy odkryli również podwojenie ryzyka u dzieci białych brytyjskich kobiet, które były w wieku powyżej 34 roku życia. To zwiększone ryzyko wzrosło od 2% do 4%.

Każdego roku odnotowuje się około 90 więcej zgonów niemowląt z powodu wad wrodzonych, niż byłoby można oczekiwać w pakistańskiej społeczności w Anglii i Walii. Ale kwestia jest bardzo wrażliwa, bo ślub w rodzinie jest utrwaloną kulturową tradycją.

Poprzednie badania wywołały kontrowersje, ale główny autor artykułu, dr Eamonn Sheridan z Leeds University podkreślił, że zaangażowanie społeczne w badaniu urodzeń w Bradford było bardzo silne. Badanie obejmowało 1300 dzieci, które urodziły się pomiędzy 2007 i 2011 rokiem.

”Sprawa jest niezwykle delikatna.”

Sheridan dodał: „Odnotowano olbrzymią liczbę zaangażowanej społeczności w badaniu ‘Urodzeni w Bradford’. Społeczność nie była zaskoczona wynikami.”

Lokalne służby zdrowia otrzymały szkolenie w zakresie poruszania tej kwestii z ludźmi w pakistańskiej społeczności, tak, aby stała się akceptowalnym tematem do dyskusji. Zaangażowana była również społeczność muzułmańskich duchownych.

W badaniu wieloetnicznym, opublikowanym w czasopiśmie Lancet, naukowcy przyjrzeli się szeregowi czynników, które mogą mieć udział w części wad wrodzonych, włączając deprywację, otyłość i palenie tytoniu przez matki.

Status społeczno-ekonomiczny nie tłumaczy wad wrodzonych, chociaż dwie trzecie dzieci pochodziło z najbardziej potrzebującej piątej populacji w Wielkiej Brytanii. Palenie tytoniu przez matki, otyłość, czy spożywanie alkoholu nie zostały uznane za czynniki ryzyka w tej populacji.

Profesor Neil Small z Uniwersytetu w Bradford powiedział: "Jest to pierwsze badanie, w którym udało się zbadać wszystkie przyczyny wrodzonych anomalii płodu w populacji, gdzie istnieje wystarczająca liczba zarówno małżeństw między krewnymi [‘więzy krwi’] i niespokrewnionych grup, pozwalająca dojść do wiarygodnych wniosków.”

Źródło: www.guardian.co.uk

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania