Ulubione dziecko mamy jest bardziej narażone na depresję

mama przytula córkę, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Jeśli posiadasz rodzeństwo, na pewno możesz długo z nim debatować na temat, kto jest faworytem mamy. Jednak, nowe badanie donosi, że "zdobycie tego tytułu" niekoniecznie jest dobre, ponieważ może zwiększać ryzyko depresji.

Współautor badania Jill Suitor, profesor socjologii na Purdue University w West Lafayette wraz ze współpracownikami opublikował swoje wyniki na łamach czasopisma Journal of Gerontology: Social Sciences.

W badaniu udział wzięło 725 dorosłych dzieci z 309 rodzin, które brały udział w badaniu "Within-Family Differences Study" - długotrwałym projekcie mającym na celu lepsze zrozumienie relacji między rodzicami i ich dorosłymi dziećmi.

Matki z każdej rodziny w 2001 roku znajdowały się w wieku pomiędzy 65-75 lat, kiedy badanie się zaczęło, a dane na temat odczuć dzieci faworyzowanych oraz niefaworyzowanych przez matki były oceniane przez 7 lat.

Naukowcy szczególnie przyglądali się danym z pomiaru czterech środków protekcji i jej braku: odbioru przez dzieci emocjonalnej bliskości z matką, percepcji tej bliskości w przypadku konfliktu, odbioru tych relacji gdy matka była z nich dumna oraz gdy się na nich zawiodła. Zespół ocenił również objawy depresji wśród dzieci.

Badania pokazują, że rywalizacja między rodzeństwem może wywołać objawy depresyjne. Naukowcy uważają, że rywalizacja może odpowiadać za wyższe wskaźniki depresji wśród dzieci, które wierzyły, że są faworyzowane przez matki jeśli chodzi o emocjonalną bliskość lub może wynikać z niej wzrost poczucia odpowiedzialności za emocjonalną opiekę poświęconą starszym matkom.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania