Minister zdrowia podpisał Narodowy Program Leczenia Hemofilii.

Blood pads - freerangestock.com

Ewa Kopacz Minister Zdrowia podpisała Narodowy Program Leczenia Hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych na lata 2012-2018. Dokument został wręczony i osobiście przez panią MZ Bogdanowi Gajewskiemu, prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Jak mówił Gajewski jest bardzo zadowolony z tego gdyż nowy program gwarantuje dobre leczenie na najbliższe lata. Lekarzom ogromnie zależało aby stworzyć taki program gdyż w przeszłości gdy nie było takiego systemu dostawy leków były często nieregularne, chaotyczne a ogólny poziom leczenia kulał. Gajewski przypominał iż od roku 2008 prowadzony jest program profilaktycznego leczenia hemofilii u dzieci do ukończenia pełnoletniości przez nie. Program opiera się na podawaniu czynnika krzepnięcia krwi który jest brakującym elementem układanki jakim jest proces krzepnięcia krwi. Czynnik ten będąc podawany zapobiega samoistnym wylewom krwi m.in. do stawów czy mięśni które są nie tylko bardzo bolesne lecz równiez są przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń w mięśniach i stawach co prowadzi do niepełnosprawności. Jak było oceniane w Narodowym Programie Leczenia Hemofilii na lata 2012-2018 zostało zawartych wiele rozwiązań korzystnych dla pacjentów. Leczenie będzie dostosowywane do standardów jakie wyznacza Parlament Europejski i m.in. zaopatrzenie w czynnik krzepnięcia ma stale rosnąć tak aby w ostatnich latach trwania programu poziom zaopatrzenia w lek był równy ze standardami UE. Według Gajewskiego korzystnym faktem jest również to iż w programie jest mowa o utworzeniu kompleksowych ośrodków leczenia hemofilii i o dopuszczeniu do terapii rekombinowanych czynników krzepnięcia które w tym momencie są najbezpieczniejszymi lekami stosowanymi w leczeniu hemofilii. Na dzień dzisiejszy w Polsce stosuje się głównie czynniki tzw. osoczopodonbe czyli otrzymywane dzięki frakcjonowaniu osocza które pochodzi od wielu dawców.

MZ Kopacz 21 września już zapowiadała iż od przyszłego roku każde dziecko obciążone hemofilia będzie mogło być leczone przy pomocy leków rekombinowanych. Na konferencji podpisania programu przedstawiciele MZ poinformowali o korzystnych rekomendacjach rady Konsultacyjnej AOTM dla trzech innych terapeutycznych programów w tym leczenia ciężkiej astmy alergicznej przy pomocy przeciwciał monoklonalnych noszących nazwę omalizumab, leczenia dzieci z zespołem Niemanna Picka oraz nową wersję programu terapii chorych na SM.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania