Nowa lista leków refundowanych jest krzywdząca dla części pacjentów.

Jak wynika z oceny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma , nowa lista leków refundowanych może być niekorzystna dla pacjentów chorujących na astmę, przewlekłe choroby płuc, cukrzycę czy pacjentów po przeszczepach.

Jak wynika z wypowiedzi związku w przypadku tych pacjentów oprócz usunięcia wybranych leków z listy może wystąpić wzrost współpłacenia który będzie wywołany zakwalifikowaniem leku do dużej grupy limintowanej lub nie posiadającej wymiennika. Nowa lista leków podlegających refundacji bezie już obowiązywać od 1 stycznia nadchodzącego roku 2012 i po raz pierwszy leki będą posiadały w każdej aptece stałe ceny i marże, które zostały wynegocjowane przez resort zdrowia z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z nowymi przepisami lista leków ma być poprawiana i aktualizowana co okres 2 miesięcy. Według Infarmy na nowej liście leków refundowanych będą korzystać chorzy których leki maja podniesiony poziom finansowania przez NFZ lecz również związek zwraca uwagę na opóźnienia jakie pojawiły się w doręczeniu decyzji refundacyjnych do aptek i firm farmaceutycznych. O kwalifikacji lub tez braku refundacji części leków firmy dowiedziały się dopiero po ogłoszeniu listy refundacyjnej. Zdaniem Infarmy pojawiają się przypadki w których negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumienia a mimo to lek nie został zawarty w nowym wykazie refundacyjnym lecz firma nie mając decyzji nie jest w stanie stwierdzić jaka była przyczyna odrzucenia ich leku ani też nie może wprowadzić żadnych konkretnych poprawek do oferty.

Infarma jest zrzeszeniem reprezentującym 29 działających w naszym kraju wiodących firm sektora farmaceutycznego prowadzącego działalność badawczo-rozwojową oraz wytwarzających leki innowacyjne w tym również leki biotechnologiczne. Należy również do European Federation of the Pharmaceutical Industries and Associations. Nowa lista leków refundacyjnych została podana do wiadomości publicznej 23 grudnia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania