Można poprawić jakość życia chorych na POChP.

Pills - Chance Agrella - freerangestock.com

Lepszy dostęp do rehabilitacji oddechowej, domowa tlenoterapia, nowoczesne leki i system kompleksowej opieki nad pacjentem – takie udogodnienia chorym poprawiłyby długość życia i jego jakość, którzy cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Propozycje zmian w zakresie opieki i terapii chorych wysunęli specjaliści ds. chorób płuc na prasowej konferencji w Warszawie. Zaznaczyli oni iż inwestycje w pacjentów są opłacalne gdyż ciężkie postacie POChP i zaostrzenia choroby są dużo większym wydatkiem dla państwa. Zdaniem ekspertów koszty leczenia są gigantyczne, gdyż choroba ta jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Na całym świecie cierpi na nią 20 mln osób, a w naszym kraju 2 mln. Choroba jest schorzeniem zajmującym 4 miejsce w rankingu przyczyn zgonów ludzi zaraz po zawałach serca, udarach mózgu czy zapaleniu płuc. Jak wynika z prognoz lekarskich, liczba zachorowań i zgonów będzie rosłą. Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie papierosów – palacze stanowią 90% wszystkich pacjentów chorujących na tą chorobę. Pierwsze objawy POChP to zadyszka przy wchodzeniu po schodach, kaszel, odksztuszanie plwociny. Często sa one ignorowane przez pacjentów, a jak podkreślają lekarze, wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie terapii daje szansę na zastopowanie rozwoju choroby i wydłużenie życia pacjenta. Specjaliści szacują iż w naszym kraju tylko 50% chorych jest świadoma swojej choroby i poddaje się leczeniu. Według specjalistów, wczesna wykrywalność POChP znacznie by wzrosła gdyby osoby z grup ryzyka – palacze, lub osoby które paliły kiedyś i ukończyły 40 lat –raz w roku wybrali się na badania spirometryczne. Dostępność tych badań jest jednak na ten moment niewystarczająca, gdyż wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie posiada spirometru i wydaje skierowanie do pulmonologa, a na wizytę u niego czeka się czasami kilka miesięcy. Według lekarzy należy również poprawić dostęp chorych do nowych terapii i metod leczenia, które nie tylko wydłużają życie ale również poprawiają jego jakość – sa to m.in. rehabilitacja oddechowa, tlenoterapia domowa.

Dużym problemem jest również niewłaściwa punktowa wycena procedur medycznych akie są stosowane u chorych na POChP i to za jej przyczyną w Polsce nie została przyjęta tzw. opieka pośrednia, gdzie chodziło o stworzeniu oddziałów na których chorzy z zaostrzeniem choroby byliby poddawani wentylacji, gdyż nie kwalifikują się na oddział intensywnej terapii.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania