Naukowcy odkrywają kluczowe komórki zaangażowane w czucie dotyku

synapsa.jpg

Naukowcy od dawna wiedzą, że zmysł dotyku jest wynikiem istnienia receptorów czuciowych wysyłających sygnały poprzez komórki nerwowe aż do mózgu, ale dokładne mechanizmy stojące za tym procesem były niejasne.

Naukowcy z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku twierdzą, że zidentyfikowali kluczowe komórki zaangażowane w uczucie dotyku. Jest to zgodne z badaniami, które zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature.

Zespół naukowców, pod kierownictwem dr Ellen Lumpkin, profesor nadzwyczajnej somatosensorycznej biologii na Uniwersytecie Columbia Medical Center, mówi, że odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych "inteligentnych" protez , które przywrócą możliwość uczucia dotyku przez osoby, które przeszły zabieg amputacji kończyn, a także opracowania nowych sposobów leczenia chorób skóry, np: przewlekłego swędzenia.

Komórki Merkel w skórze pracują z neuronami w celu umożliwienia postrzegania wrażeń dotykowych.
Dzięki zastosowania optogenetyki na myszach - techniki, która wykorzystuje światło, aby przełączać neurony i wyłączać na żądanie - naukowcom udało się zobaczyć, jak komunikują się i funkcjonują komórki skóry.

Naukowcy odkryli, że komórki Merkel w naszej skórze są w stanie wyczuć dotyk i ściśle współpracować z neuronami skóry, umożliwiając nam postrzeganie drobnych detali i tekstury.
Komentując wyniki badań, dr Lumpkin mówi:

"Te eksperymenty są pierwszym bezpośrednim dowodem, że komórki Merkel mogą kodować dotyk w sygnały nerwowe, które przekazują informacje do mózgu o obiektach w świecie wokół nas."
We współpracy z badaczami z Instytutu Badawczego Scripps w La Jolla w Kalifornii, przeprowadzono także badanie podczas, którego zidentyfikowano drugą molekułę aktywowaną w procesie dotyku wśród komórek skóry, zwaną Piezo2.

źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania