Niedobór witaminy E jest szkodliwy dla mózgu

Danio pręgowany, pl.wikipedia.org

Naukowcy odkryli jak niedobór witaminy E może przyczyniać się do uszkodzenia mózgu - poprzez zaburzenie dostawy składników odżywczych, które są kluczowe dla zdrowia neuronów.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oregon State University i opublikowane na łamach czasopisma Journal of Lipid Research obejmowało rybki z rodzaju danio (dokładnie danio pręgowany) karmione dietą ubogą w witaminę E przez cały okres swojego życia.

Okazało się, że rybki z niedoborem witaminy E posiadały ok. 30% niższe poziomy DHA-PC, składnika błony komórkowej komórek mózgu (neuronów). Poprzednie badania sugerują, że niski poziom DHA-PC u ludzi jest związany z większym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.

Ponadto, u ryb z niedoborem witaminy E zaobserwowano również występowanie niższego poziomu ważnej grupy związków zwanych lysoPL - składników odżywczych potrzebnych do uzyskania DHA w mózgu, jak również potrzebnych do wspomagania naprawy uszkodzonych błon. Poziomy LysoPL były średnio o 60% niższe u danio z niedoborem witaminy E.

Główny autor badania dr Maret Traber mówi "Nie można budować domu bez niezbędnych materiałów" oraz dodaje "W pewnym sensie, jeśli dostarczamy witaminę E w niewystarczającej ilości, obcinamy ponad połowię ilości materiałów, za pomocą których możemy utrzymywać i budować nasz mózg".

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych aż 96% dorosłych kobiet i 90% mężczyzn nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy E w diecie,

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania