Nikotyna zamiast dentysty?

smile.jpg

Osoby które palą papierosy od dawna już na swoich zębach stosują „terapię” przeciwbólową, polegającą na prostym zapaleniu papierosa. Metoda unikania bólu zęba wydaje się dosyć dziwna i ma oczywiście wiele negatywnych swoich stron dla całego organizmu lecz co zaskoczyło naukowców w kwestii uśmierzania bólu zęba jest skuteczna.

Naukowcy z USA postanowili bliżej przyjrzeć się biologicznym mechanizmom które uaktywniają się po zapaleniu papierosa i dzięki badaniom stwierdzić czy nikotyna rzeczywiście ma przeciwbólowe działanie. Nagle pojawiający się ból zęba jest często trudny do zniesienia nawet tylko przez kilka godzin które nas dzielą od wizyty u stomatologa dlatego też każdy próbuje uratować się wszelkimi środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Natomiast osoby palące po prostu zapalają papierosa i zatrzymują na chwilę dym w ustach. Oczywiście jest to rzecz jasna działanie które szkodzi naszemu organizmowi i środowisku jamy ustnej lecz jak pokazały badania rzeczywiście po takim „zabiegu” odczuwanie bólu ulega wtedy zmniejszeniu. Badaczy zastanawiał fakt czy proces ten jest tylko efektem przekonania palącego o skuteczności podjętego kroku czy faktycznie w jakiś sposób palenie ma działanie przeciwbólowe. Jak pokazały analizy sam papieros niekoniecznie lecz nikotyna owszem. Jest to związek który po wprowadzeniu do organizmy oddziałuje na niego w silny sposób powodują duży wyrzut endorfin do krwi, których działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój jest od dawna dobre znane. Dzięki takiemu działaniu nikotyny oddziałującej na produkcję szczęśliwych hormonów ból zęba jest mniejszy.

Teoria została sprawdzona doświadczalnie poprzez podanie oczekującym na wizytę u dentysty pacjentom nikotyny w postaci specjalnego sprayu do nosa. Jak pokazało doświadczenie późniejsze odczucie bólowe związane zabiegiem było opisywane jako mniej bolesne niż w grupie kontrolnej która nikotyny nie otrzymała. Oczywiście nikt nie zaleca palenia papierosów przez to aby uśmierzyć trochę ból zęba lecz odkrycie pomoże naukowców stworzyć nowe skuteczne metody łagodzenia tak uciążliwego bólu jakim jest ból zęba.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania