Na ponad 60% szczoteczek do zębów można znaleźć kał

Toothbrush And Toothpaste by Mister GC/www.freedigitalphotos.net

Dzielenie łazienki z innymi ludźmi może mieć wiele minusów - mokre ręczniki na podłodze, podniesiona deska od toalety oraz nieuzupełniona rolka papieru toaletowego. Jednak nowe badanie pokazuje istotniejszy problem posiadania wspólnej łazienki, który jest znacznie bardziej poważny: skażenie kałem szczoteczek do zębów.

Ostatnio zaprezentowane badania na dorocznym spotkaniu American Society for Microbiology w Nowym Orleanie pokazały, że ponad 60% szczoteczek do zębów zabranych ze studenckich łazienek (współdzielonych) wykazało pozytywny wynik na obecność fekaliów.

Co więcej, naukowcy odkryli, że istnieje 80% szans na to, że zidentyfikowane skażenie kałem szczoteczki do zębów pochodzi od innych osób korzystających z łazienki - niepokojący wniosek.

Autorka badania Lauren Aber wyjaśnia: "Głównym problemem nie jest obecność własnego kału na szczoteczce do zębów, a to kiedy szczoteczka jest zanieczyszczona fekaliami kogoś innego, które zawierają bakterie, wirusy i pasożyty, które nie są częścią twojej normalnej flory"

Naukowcy wyjaśniają, że do takiego skażenia może dojść wtedy, kiedy nasze szczoteczki do zębów są przechowywane na otwartej przestrzeni - "na wierzchu" - co naraża je na substancje pochodzące z toalety lub mikroorganizmy innych osób z niej korzystających.

Naukowcy zwracają uwagę, że Enterobacteriaceae oraz Pseudomonadaceae są tylko niektórymi gatunkami bakterii, którymi potencjalnie mogą zostać zanieczyszczone nasze szczoteczki do zębów. Obie bakterie naturalnie występują w normalnej w florze jelitowej, chociaż niektóre ich formy mogą być dla nas patogenne.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania