Wytrzymały biomateriał potencjalnie zmniejsza nadwrażliwość zębów

smile.jpg

Wynikiem utraty warstwy szkliwa pokrywającej nasze zęby są nadwrażliwość zębów, podniesione ryzyko wystąpienia ubytków, zapalenia miazgi oraz innych chorób zębów. Jednak, teraz, naukowcy wyprodukowali nowy biokompatybilny materiał, który potencjalnie odbudowuje zużyte szkliwo, zmniejsza wrażliwość zębów oraz przynosi znacznie bardziej trwały efekt niż obecnie stosowane zabiegi.

Chun-Pin Lin, profesor stomatologii na Uniwersytecie Narodowym Tajwanu wraz z kolegami opisali, jak stworzyli nowy materiał na łamach czasopisma ACS Nano. Biomateriał przetestowali na psach.

Wrażliwość zębów powstała w wyniku utraty szkliwa jest jednym z najbardziej powszechnych problemów dentystycznych. Nie tylko powoduje ostry ból i niepokój, ale także może zwiastować pojawienie się poważniejszych problemów z zębami.

Utrata szkliwa powoduje odsłonięcie bardziej miękkiej i porowatej warstwy zwanej zębiną. Zębina jest tkanką leżąca pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zębina zawiera sobie tysiące maleńkich kanałów lub kanalików, które prowadzą w głąb miazgi zęba, do miejsc, w których znajdują się nerwy. Gdy kanaliki zębiny są odsłonięte, ciepło i zimno łatwiej przenika do nerwów znajdujących się u podstaw zęba.

Obecne sposoby leczenia - takie jak stosowanie past do zębów zawierających uszczelniacze - polegają na blokowaniu kanalików na odsłoniętej powierzchni zębiny. Ale te 'uszczelki' bardzo łatwo ścierają się wraz z żuciem, czy szczotkowaniem zębów, więc nie utrzymują się na długo.

Nowy materiał generuje "biomimetyczną barierę krystaliczną zębiny". Zawiera on główne składniki budulcowe zębów i kości: wapń i fosfor.

Zastosowanie stworzonego przez badaczy biomateriału w formie pasty, powoduje uszczelnienie odsłoniętych kanalików zębinowych po przez wytworzenie - jak określa to zespół - "biomimetycznej bariery krystalicznej zębiny".

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania