Oczy są oknem... trzustki?

 Diabetic Lancet Device In Hand, pat138241/ www.freedigitalphotos.net

Część trzustki , która wytwarza i wydziela insulinę - a zatem jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi lub jest odpowiedzialna za cukrzycę - jest w dużej mierze niedostępna. Ale teraz naukowcy znaleźli sposób na badanie komórek produkujących insulinę: poprzez przeniesienie ich na oko.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji mówią, że technika ta umożliwia, aby oko służyło jako swego rodzaju okno na raporty zdrowotne z trzustki.

Ich odkrycia, które mogą mieć istotny wpływ na badania nad cukrzycą, zostały opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Wyspy Langerhansa są komórkami endokrynnymi trzustki, co oznacza, że uwalniają insulinę, aby uregulować poziom cukru we krwi. Po posiłku, komórki te uwalniają insulinę do krwi, w ilości mieszczącej się w bezpośredniej proporcji do ilości zjadanego pożywienia.

Jednakże w przypadkach otyłości, większe ilości hormonu insuliny są potrzebne do uzupełnienia większej ilości jedzenia i wrażliwości na ten hormon.

Po przez zwiększenie liczby produkujących insulinę komórek beta, wyspy Langerhansa próbują dostosować się do tego stanu, twierdzą badacze - funkcja niezbędna do utrzymania normalnego poziomu cukru we krwi. Gdy ta funkcja zepsuje się, to może prowadzić do cukrzycy.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania