Odkryty gen pomoże w walce z epidemią grypy

Microscope - freerangestock.com

Ludzie, którzy posiadają specyficzną odmianę genu IFITM3 znacznie poważniej przechodzą grypę niż inni.

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że chorzy na grypę, wymagający leczenia w szpitalu, posiadają jeden konkretny wariant genu IFITM3. Ów gen produkuje mniej białka, które ma za zadnie utrudnianie rozprzestrzenienia się wirusa grypy w płucach.
Zespół naukowców kierowany przez Paula Kellama rozpoczął badania w tym temacie ok. 3 lata temu, po pandemii świńskiej grypy. W pierwszej kolejności analiza odbyła się na myszach, później na 60 pacjentach z wirusem grypy, przebywających na oddziale intensywnej terapii. Wyniki badań opublikowane na łamach tygodnika "Nature" potwierdziły, że to gen IFITM3 decyduje o sposobie przenikania wirusów grypy do komórek a tym samym o ostrości przebiegu infekcji.

Gen IFITM3 może być bardzo istotny w walce z przyszłymi epidemiami grypy na świecie. Pomoże w zidentyfikowaniu osób, które są bardziej podatne na jej ostry przebieg i będzie ich można objąć szczególną opieką. Wiedza zdobyta podczas badań pozwoli również na opracowanie w przyszłości nowych leków przeciwgrypowych.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze