Ponad 75% osób z grypą nie ma objawów

kaszel, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

W czasie sezonu grypowego, chorzy mogą podziwiać innych ludzi, którzy nie wydają się chorować. Ale nowe badania sugerują, że ci ludzie w rzeczywistości mogą być również chorzy, nawet o tym nie wiedząc, gdyż 3/4 osób z grypą sezonową i pandemiczną nie wykazuje objawów.

Naukowcy kierowani przez dr Andrew Hayward z University College London w Wielkiej Brytanii, opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie The Lancet Respiratory Medicine.

Naukowcy twierdzą, że około 1 na 5 osób z ogólnej populacji została zarażona w ostatniej epidemii grypy sezonowej oraz pandemii grypy H1N1 w 2009 roku. Jednakże, objawy spowodowało tylko 23% z tych zakażeń.

Dodatkowo, tylko 17% osób było na tyle chore, by odwiedzić lekarza.

Dr Hayward mówi:
"Zgłoszone przypadki zachorowań na grypę stanowią jedynie wierzchołek dużej klinicznej i subklinicznej góry lodowej, która jest głównie niewidoczna dla krajowych systemów nadzoru, w ten sposób, że jedynie zarejestrowane przypadki poszukują pomocy medycznej."

W celu bardziej szczegółowego zbadania częstości występowania objawów grypy, dr Hayward wraz ze współpracownikami wykorzystali dane z badania Flu Watch, które śledziło 5 kolejnych kohort gospodarstw domowych w Anglii podczas 6 sezonów grypy w latach 2006-2011.

Uczestnicy badania dostarczali próbki swojej krwi przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego 'sezonu grypowego'. Badacze kontaktowali się z wszystkimi gospodarstwami domowymi co tygodniowo, w celu sklasyfikowania wszystkich przypadków przeziębień, kaszlu, bólów kardła lub objawów 'grypopochodnych'. Gdy uczestnik przejawiał, któryś z wymienionych powyżej objawów, był poproszony o przedstawienie wymazu z nosa w 2 dniu choroby.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania