Owady stały się inspiracją naukowców w tworzeniu nowego medycznego materiału.

komar.jpg

Naukowcy „natchnieni” owadami stworzyli materiał odznaczający się wyjątkowa wytrzymałością, twardością, wszechstronnością użycia.
Shrilk jest to materiał tani w produkcji, ulegający biodegradacji w organizmie, który w odpowiedni sposób łączy się z tkankami docelowymi. Materiał może być stosowany w medycynie jako ekologiczny zamiennik plastiku.

Naukowcy z WYSS Institute for Biologically Inspired Engineering na Uniwersytecie Harvarda zdołali stworzyć materiał naśladujący jedna z najbardziej niezwykłych substancji w przyrodzie. Wyniki badań zostały opublikowane w „Avanced Materials”. Patrząc okiem biologa, kutikula jest najzwyklejszym oskórkiem który pokrywa ciało owada lub też wyściełane są nią niektóre narządy wewnętrzne. Jest to substancja która chroni ciało owada, nadaje kształt oraz jest lekka co nie powoduje obciążenia w locie a dodatkowo sztywna będąca budulcem skrzydełek lub giętka powodując w tym przypadku poprawę elastyczności stawów. Inżynierowie są zdania iż do czynienia mamy z kompozytem złożonym z kilku warstw chityny oraz białka które to substancje są położone podobnie jak to wystepuje w warstwie naprzemiennej sklejki. Mechaniczne jak i chemiczne wiązania jakie występują między warstwami substancji decydują o parametrach kutikuli. W trakcie prowadzenia badań nad oddziaływaniami i odtwarzaniem ich w warunkach laboratoryjnych naukowcy z Harvardu utworzyli cieniutką, przezroczysta błonę, która składem i budowa nie różni się od normalnej naturalnej kutikuli. Materiał został nazwany Shrilk i jest on wytrzymały w takim samym stopniu co aluminium lecz waży połowę mniej. Materiał ulega biodegradacji a mimo wszystko jest bardzo tani gdyż aby go stworzyć wystarczy do jego produkcji wykorzystać trochę chityny która będzie pochodziła np. z odpadu krewetek. Materiał łatwo ulega podgrzewaniu i formowaniu dzięki czemu można mu w prosty sposób nadać kształt np. rurki. W trakcie zmieniania parametrów wody w trakcie produkowania materiału naukowcy zdołali nawet stworzyć produkt w 2 stanach elastyczności który odpowiada kutikuli miękkiej, elastycznej i sztywnej.

Materiał będzie mógł być wykorzystywany w szerokim stopniu od produkowania worków na śmieci, opakowań i szybko rozkładających się pieluch po produkcję materiałów bardzo wytrzymałych m.in. jako postać nici do zszywania ran czy podstawowy składnik rusztowania w trakcie regeneracji tkanek.
Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania