Pigułka – sonda

W większości przypadków badania lekarskie polegają na przyjrzeniu się i zgadaniu pacjenta z zewnątrz. Wszystkie inne badania, przy których potrzebne jest zajrzenie do środka człowieka wymagają dodatkowych urządzeń i procedur. Jednak może już za 2 lata te skomplikowane sprzęty nie będą nam już potrzebne, gdyż powstaje czip badawczy który będzie umieszczany w pigułce, gotowej do połknięcia.

IEM – Ingestible Event Marker – czyli połykalny znacznik zdarzeń, to pełna nazwa wynalazku. Jest to miniaturowy układ scalony posiadający własne zasilanie i jest tak mały, że można umieścić go w połykanej przez człowieka pigułce. Układ jest aktywowany pod wpływem działania kwasu żołądkowego. Zebrane dane przekazuje bezprzewodowo do zamieszczonej na brzuchu „łaty” czyli odbiornika, a z niego mogą one być transportowane do lekarza, nawet przez Internet czy telefon. Układ ten będzie mógł być umieszczany w standardowo podawanych lekach. Na dzień dzisiejszy czip jest w stanie zarejestrować między innymi takie informacje jak rytm serca, temperatura i ruchy ciała. Jednak z czasem ilość jego możliwości będzie rosłą w miarę rozwijania wynalazku. Pierwszym jego zastosowaniem będzie badanie stanu pacjentów po przeszczepach, co może pomóc w szybkim wykrywaniu odrzutu immunologicznego. Inne zastosowania są w planach i w trakcie opracowań.

Firma Novartis AG nie jest jedyną spółką pracującą nad tego typu rozwiązaniem, lecz dzięki wykupieniu licencji na rozwiązania od kalifornijskiej spółki Proteus Biomedical naukowcy są w tego rodzaju badaniach na prowadzeniu. Firma ma nadzieję zakończyć projekt i wypuścić urządzenie na rynek za około 18 miesięcy.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania