Pleśń

pleśń, by -Marcus- /www.freedigitalphotos.net

Magdalena Owczarek z Zakładu Mykologii Instytutu Botaniki im. W. Szafera w Krakowie w rozmowie z PAP powiedziała, że, mimo że z każdym wykonywanym oddechem wdychamy pleśnie, które nieustannie krążą w powietrzu to powinniśmy mieć świadomość, że pleśnie, które występują na produktach spożywczych są szkodliwymi organizmami.

Pleśnie znajdujące się w pożywieniu mogą powodować bóle brzucha, alergie pokarmowe, utratę przytomności, świadomości, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Pleśń szybko atakuje warzywa, owoce czy chleb, ponieważ żywność stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni, zapewnia wszystkie potrzebne do życia substancje m.in. białka i cukry.

Pleśnie wydzielają szkodliwe substancje, aby bronić swojego terytorium przed innymi gatunkami lub bakteriami. Takimi szkodliwymi substancjami, najczęściej wydzielanymi przez pleśnie są mykotoksyny

Z kolei główną przyczyną silnych zatruć pokarmowych, a nawet zgonów są bardzo szkodliwe substancje, które mogą pojawić się w każdej kuchni zwane aflatoksynami. Wytwarzane są przez grzyby z rodzaju Aspergillus, głównie przez A. flavus , które można znaleźć przede wszystkim na produktach pochodzenia zbożowego, w sprzyjających warunkach porastają np. chleb. Pleśń, która wydziela tego rodzaju toksyny cechuje się bardzo ciepłą, żółtą barwą.

Każdy popleśniały produkt powinno się od razu wyrzucić, ponieważ pokarm jest zainfekowany.

Gdy zaobserwuje się meszek na powierzchni pomidora oznacza to, że jest już przerośnięty pleśnią na głębokość minimum kilku milimetrów.

Badaczka wyjaśniła skąd bierze się charakterystyczny posmak pleśni. Powiedziała, że jest on wynikiem przystosowania ewolucyjnego człowieka i dlatego gdy zdarzy się nam ugryźć spleśniałą kromkę chleba, czujemy dziwny smak, ponieważ jest to nasz wewnętrzny sygnał ostrzegawczy, który mówi nam, że gdzieś w pobliżu znajduje się coś, co może być przyczyną jakiegoś schorzenia czy zatrucia pokarmowego.

Źródło: PAP- Nauka w Polsce

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze

MALUTA HEMOROIDY22 Sty, 10:52
MALUTA OSZUST HEMOROIDY22 Sty, 10:50
MALUTA HEMOROIDY22 Sty, 10:48
Za to inna lekarka ma sporo22 Sty, 02:14
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:44
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:42
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:41
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:40
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:39
MALUTA HEMOROIDY21 Sty, 08:38