Problemy z wypróżnianiem, czyli co stosować na zaparcia

Wzdęcia - zdjęcie partnera

Zaparcia to dość częsty problem. Nie zawsze jednak jest on objawem poważnej choroby. Zanim więc pójdziesz do lekarza, spróbuj w sposób naturalny zmobilizować swoje jelita do pracy.

O zaparciach należy mówić wówczas, gdy defekacja ma miejsce rzadziej niż dwa razy w tygodniu, albo gdy są kłopoty ze zmobilizowania organizmu do codziennej toalety, a wypróżnianie wiąże się z koniecznością mocniejszego parcia. Często też zaparciom towarzyszy uczucie niepełnego opróżnienia jelit. Na tę dolegliwość cierpi jedna trzecia populacji, przy czym problem w dużo większym stopniu dotyczy kobiet niż mężczyzn. Na zaparcia skarżą się także osoby starsze, z ograniczoną zdolnością poruszania się oraz przewlekle chorzy, zmuszeni do przyjmowania leków, które często potęgują problemy z wypróżnianiem. Potrafią one jednak przydarzyć się każdemu, wystarczy gwałtowna zmiana diety albo trybu życia, przeprowadzka do innej strefy klimatycznej ale także nerwy i stres. Warto wówczas wiedzieć, co zastosować na zaparcia.

Dieta przy zaparciach

Szukając odpowiedzi na pytanie co na zaparcia, warto sięgnąć do badań naukowców. A one dowodzą, że mieszkańcy krajów afrykańskich o wiele rzadziej cierpią na problemy z defekacją i powikłania z nim związane. Powodem jest odpowiednia dieta pełna bogatych w błonnik owoców. To właśnie błonnik korzystnie wpływa na jelita, przyspieszając ich pracę. Poza tym, wchłania on wodę i sprawia, że treść pokarmowa przesuwa się łatwiej.

Podstawą powinna być zatem zmiana diety, polegająca na ograniczeniu przyjmowania węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych (są one ciężkostrawne i długo zalegają w układzie pokarmowym, co sprzyja zaparciom), a zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik. Wśród nich są warzywa (co najmniej 500 g każdego dnia), owoce (ok. 300 g), pieczywo pełnoziarniste, kasze. Aby jednak błonnik działał w sposób właściwy, trzeba wypijać sporo płynów (co najmniej 2 litry dziennie). Co jeszcze stosować na zaparcia? Do jadłospisu warto wprowadzić także produkty ze sfermentowanego mleka – kefir z powodzeniem aktywizuje jelita. Pracę układu trawiennego dobrze regulują także napary ziołowe.

Zioła na przeczyszczenie

Są takie środki, do których pasuje powiedzenie, że zdrowie płynie z natury. To są zioła w sposób naturalny pobudzające układ trawienny. Do nich należą: mniszek lekarski, serdecznik, głóg. Wykonuje się z nich napary skuteczne na zatwardzenie. Wśród ziół na przeczyszczenie jest również senes – liście tej rośliny wykorzystywane są do zaparzania herbat, które pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają przesuwanie treści pokarmowej w środku. Senes jest szczególnie polecany osobom, które często cierpią na problemy z wypróżnianiem, a wolą stosować naturalne środki lecznicze. Warto wymienić także korzeń rzewienia, nie tylko regulujący pracę układu trawiennego, ale również łagodzący wzdęcia. Dużo śluzu osłaniającego błonę śluzową przewodu pokarmowego i regulującego funkcje układu trawiennego mają nasiona babki płesznik i siemienia lnianego.

Większa aktywność przy zaparciach

Co jeszcze pomoże na zaparcia? Zmiana trybu życia. Lekarze ostrzegają, że powszechna dziś siedząca praca przy komputerze niekorzystnie wpływa na pracę jelit, spowalniając ją. Przyczyną zaparć jest także brak ruchu po pracy. A wystarczy zwykła gimnastyka albo spacery, najlepiej regularne. Warto też znaleźć czas rano – to najlepsza pora na wypróżnianie – na spokojne skorzystanie z toalety. Nie warto też śpieszyć się podczas posiłków. Niedokładnie przeżuty pokarm jest o wiele gorzej trawiony.

Ja u syna stosuję wersję

Ja u syna stosuję wersję czopków dla dzieci Eva/qu bambini. Szybko i skutecznie pomagają, dziecko z łatwością się wypróżnia, bo masy kałowe są zmiękczone, ale nie ma efektu przeczyszczania.

Ja teraz właśnie

Ja teraz właśnie przeszukuję sieć w poszukiwaniu informacji na temat tego, jak pomóc 3 latkowi który 4 dni nie robi kupki już. Do tej pory dawaliśmy kompoty śliwkowy i jabłkowy, ale nie pomagają niestety. Też właśnie udam się do apteki chyba

Dieta jest ważna i picie

Dieta jest ważna i picie wody. Woda z cytryną i miodem tez pomaga. Czasem też robimy dziecku masaż brzuszka albo rowerki. Co do czopków to faktycznie sa ok. Bardzo delikatne ale skuteczne.

najlepiej jak dieta i ruch

najlepiej jak dieta i ruch idą w parze z zażywaniem środków, które regulują pracę jelit. Tak poradziła mi kiedyś dietetyczka, do której poszłam z problemem nr 1 w moim życiu, czyli zaparciami. Przez dłuższy czas regularnie stosowałam czopki evaqu, które działają bardzo delikatnie, nie przeczyszczają i są polecane nawet kobietom w ciąży, którym mało co się poleca z leków :) Po jakimś czasie je odstawiłam, a jelita nie tylko się nie uzależniły, ale też zaczęły lepiej pracować. Dietę oczywiście trzymam cały czas.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania