Zaparcia – problem, którego nie należy lekceważyć.

toilet freerangestock.com

Problem z wypróżnianiem powinno się konsultować z lekarzem. Może on być objawem poważnej choroby a sam również często prowadzi do powikłań zdrowotnych – mówili eksperci ze Szpitala Wolskiego w Warszawie na środowym spotkaniu z prasą.

Pierwszymi sygnałami, które powinny wzbudzić niepokój są; nagła zmiana rytmu wypróżnień (pojawienie się zaparć), krwawienie z odbytu, nagła, nieuzasadniona utrata masy ciała.
Mogą to być objawy nowotworu jelita grubego. Zmiana wyglądu stolca (kształtu) może natomiast sygnalizować problemy z przewężeniem jelita światła – na skutek nacieku nowotworowego.

Do konsultacji z lekarzem powinny nas skłonić również częste zaparcia, które nie ustępują pomimo zmiany diety i stylu życia.

Niestety jest to obecnie problem bardzo wstydliwy i mało kto decyduje się na wizytę u lekarza.

Poza nowotworem, zaparcia mogą być również objawem innych chorób, m.in. stanów zapalnych jelit a także innych narządów i układów (choroba Parkinsona, cukrzyca, choroby hormonalne, guzy, zaburzenia psychiczne, bądź uszkodzeń rdzenia kręgowego.

Jeśli nawet nie są oznaką poważnych chorób, przyczyniają się do znacznego obniżenia jakości życia. Powodują wzdęcia, ociężałość, bóle brzucha i mogą prowadzić do ciężkich powikłań, do których należą m.in. hemoroidy (guzki krwawnicze), owrzodzenie odbytnicy i jej wypadanie a także uchyłek jelita -uwypuklenie ściany jelita gdzie może gromadzić się treść jelitowa, która może doprowadzić do zapalenia otrzewnej.

Leczenie zaparć polega głównie na zmianie stylu życia, diety – bogatej w błonnik roślinny, regularnym spożywaniu posiłków, bez pośpiechu, piciu dwóch litrów płynów dziennie. Może być również leczona za pomocą doustnych terapii, które regulują „drożność” jelit. Nie należy, bez konsultacji z lekarzem, stosować terapii dłużej niż kilka dni. Może to doprowadzić do odwodnienia, bądź zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie.

Zbyt długie zażywanie doustnych leków na zaparcia może zakłócić naturalną aktywność jelit – zaznacza Dr Kaczmarek.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania