Jelita - dlaczego mogą źle funkcjonować i sposoby ich oczyszczania

Dieta - zdjęcie partnera

Jelita pełnią niezwykle istotne funkcje w naszym organizmie. Odpowiadają m.in. za oczyszczanie go, ale wpływają również na poziom odporności. Duże znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania na tutaj to co jemy, jak jemy, jakie mamy nawyki. Jeśli postępujemy właściwie, to nie dochodzi do pojawiania się zaparć i osłabiania perystaltyki jelit i mogą one funkcjonować prawidłowo, na korzyść całego organizmu.

Wszelkie nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowotne mogą prowadzić do tego, że nasze jelita funkcjonują gorzej, a co za tym idzie oczyszczanie nie jest wystarczająco skuteczne i w organizmie może dochodzić do powstawania stanów zapalnych. To, w jaki sposób się objawiają może być bardzo nieprzyjemne, dokuczliwe i z czasem prowadzić do groźnych stanów chorobowych. Z tego powodu odpowiedni proces oczyszczania jelit jest dla naszego organizmu niezwykle istotny.

Dlaczego jelita mogą źle funkcjonować?

W wielu produktach spożywczych znajdują się substancje szkodliwe dla naszego organizmu. Czasem dostarczamy je w małych ilościach i nieświadomie. Jednak wiele z nich jest magazynowana, kumuluje się i z czasem wyrządza większe szkody. Pośród takich substancji znajdują się:

- ulepszacze,
- konserwanty,
- sztuczne barwniki,
- pestycydy,
- aromaty,
- azotany,
- sterydy,
- metale ciężkie,
- leki weterynaryjne.

W naszej diecie szkodliwe mogą być również tłuszcze trans czy cukry proste, które mają negatywny wpływ na nasz układ pokarmowy. Pojawianie się tych substancji w organizmie może prowadzić do upośledzenia czy osłabienia samodzielnych zdolności jelit do oczyszczania się.

W jaki sposób można wspomóc oczyszczanie jelit?

Wszystko uzależnione jest zmiany nawyków żywieniowych. Aby nasze jelita działały prawidłowo istotne jest stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa oraz błonnik pokarmowy, dzięki temu przemiana materii będzie optymalna, a pozbywanie się szkodliwych substancji i toksyn będzie miało skuteczny przebieg.

W naszej diecie powinny występować: nasiona, razowe kasze, pieczywo i makarony, orzechy i tłuszcze nienasycone. Nie wolno również zapominać o odpowiednim, codziennym nawadnianiu organizmu. Z koeli w naszym codziennym jadłospisie nie powinny pojawiać się: gotowe dania z torebek, dania typu fast food, kolorowe napoje gazowane, mieszanki przypraw, pszenne makarony i pieczywo, słone przekąski, tłuszcze trans, mięso z nieznanego źródła w dużych ilościach. Aby naturalne oczyszczanie jelit przebiegało prawidłowo, należy również koniecznie pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Zaleca się, aby ćwiczenia odbywały się przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Oczyszczanie organizmu nie powinno być głodówką czy tzw. monodietą. Takie rozwiązania prowadzą do spowolnienia przemiany materii oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Wszystko to negatywnie oddziałuje na działanie narządów. Ich stosowanie może prowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób metabolicznych: cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, otyłość. Warto również wspomóc oczyszczanie jelit domowymi metodami, jak siemię lniane, kefir czy babka płesznik.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania