Przekonanie, że zaburzenia jedzenia dotyczą tylko kobiet, utrudnia leczenie mężczyzn

Weight Loss,  sattva / www.freedigitalphotos.net

O kim myślisz, jeżeli słyszysz słowa anoreksja czy bulimia? O mężczyznach czy kobietach? Istnieją wielkie szanse, że większość z nas pomyśli o tych drugich.

Naukowcy twierdzą, że założenie, iż zaburzenia odżywiania dotyczą tylko kobiet, bardzo często powstrzymuje mężczyzn z takimi zaburzeniami od skorzystania z pomocy i wsparcia, którego tak bardzo potrzebują.

Nie ma wątpliwości, że zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia i anoreksja, są bardziej powszechne wśród kobiet. Jednak według Narodowego Stowarzyszenia Anoreksji i Chorób Pokrewnych ( ANAD, ang. National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders) około10-15% Amerykanów, którzy mają zaburzenia odżywiania to mężczyźni.

Badacze stwierdzili, że rzeczywisty procent mężczyzn cierpiących na te zaburzenia może być znacznie wyższy, co jest spowodowane rzadkim rozpoznawaniem objawów zaburzeń żywienia u mężczyzn.

Ostatnio grupa badaczy, m.in. Ulla Räisänen z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, opublikowała swoje wyniki w BMJ Open. Naukowcy przeprowadzili wywiad wśród grupy 39 osób, w wieku od 16 do 25 lat, w której 10 osób stanowili mężczyźni.

Wszyscy uczestnicy chorowali na jakąś formę zaburzeń odżywiania i poproszono ich o opisanie ich doświadczenia. Zespół badawczy skupił się przy tym, przede wszystkim na odpowiedziach jakich udzielili mężczyźni.

W ankiecie zostały podjęte cztery tematy:
- Rozpoznanie wczesnych znaków i symptomów
- Rozpoznanie problemu
- Poszukiwanie pomocy
- Pierwszy kontakt z placówkami świadczącymi usługi opieki zdrowotnej i wsparcia.

W objawy zaburzeń odżywiania u badanych mężczyzn wliczone zostały: dni bez jedzenia, przeczyszczanie organizmu, obsesyjne liczenie kalorii, ćwiczenie i ważenie. Wszystkim zajęło bardzo dużo czasu (miesiące, a nawet lata) uświadomienie sobie, że te zachowania mogą być związane z zaburzeniami odżywiania.

Niektórzy z mężczyzn przyznali, że bardzo późno i najczęściej w krytycznym momencie, zaczynali szukać pomocy, ponieważ byli przekonani, że nie będą traktowani poważnie przez pracowników służby zdrowia lub nie byli świadomi tego, gdzie powinni się udać po pomoc.

Pewien mężczyzna musiał kilka razy wybrać się do różnych lekarzy aż w końcu przez któregoś został potraktowany poważnie. Innemu lekarz rodzinny, gdy zauważył jego duży spadek na wadze, powiedział, że uległ "modzie nastolatków" i z wiekiem mu to przejdzie.

Założenie, że anoreksja czy bulimia mogą dotyczyć jedynie kobiet odnotowano jako główną przyczynę tak późnego rozpoznania u siebie samych objawów zaburzenia i dlatego też"mężczyzn z zaburzeniami odżywiania ciężko zdiagnozować, leczyć i badać”

więcej: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze