Przełomowy zastrzyk na chorobę Parkinsona

Zastrzyk - freerangestock.com

Naukowcy prowadzą badania nad nową terapią genową przeciw chorobie Parkinsona. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące i wzbudziły nadzieje wśród społeczności naukowej. Ten przełomowy lek ma za zadanie leczyć chorobę neurodegeneracyjną, która do tej pory pozostawała nieuleczalna i jak się okazuje może się to zmienić w przeciągu najbliższych lat.

ProSavin - lek o którym mowa, został stworzony w centrum badawczym Cambridge Centre of Brain Repair. Podawany jest on w formie zastrzyku i pomagać ma w transporcie dopaminy do mózgu. To właśnie dopamina jest substancją chemiczną (naturalną) kontrolującą neurony. Gdy mózg człowieka przestaje ją wytwarzać, pojawiają się uszkodzenia w komórkach nerwowych, które objawiają się znanymi nam dolegliwościami, takimi jak trzęsienie rąk, nóg, sztywność czy spowolnienie ruchów. Mamy wtedy do czynienia z chorobą Parkinsona.

Nowe przełomowe lekarstwo zostało opracowane tak, aby umożliwiać w dalszym ciągu zdrowy przepływ dopaminy do mózgu, poprzez naśladowanie „rozbrojonych” wirusów, które przeprogramowują komórki mózgowe na ponowne produkowanie tej substancji.

Należy tu zaznaczyć, że odkrycie to, choć przełomowe, to jednak znajduje się ciągle w bardzo wczesnym stadium. Póki co działaniu leku zostało poddanych dopiero 15 osób. Naukowcy mają nadzieje, że w ciągu pięciu lat lek będzie dostępny dla pacjentów.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania