Przerwano badania kliniczne nad tabletką przeciwko AIDS.

355.jpg

Badania kliniczne które były przeprowadzane na terenie Afryki dotyczące skuteczności pigułki do codziennego stosowania w walce z AIDS zostały zaprzestane z powodu baku obiecujących efektów i wyników.

Prawie 4 tysiące kobiet na terenie Kenii, Tanzanii i RPA brało udział w tych badaniach które rozpoczęły się już 2 lata temu. Połowa badanych kobiet co dziennie zażywała testowany lek Truvada codziennie, a druga połowa jako grupa kontrolna zażywała placebo. W kwietniu ubiegłego roku zostało stwierdzonych 56 nowych zarażeń wirusem HIV – po 23 kobiety w każdej z grup. Mimo to badania prowadzone jesienią 2010 roku na homoseksualnych mężczyznach, pokazały w rzeczywistości spadek ryzyka zakażenia o 44%, a nawet i aż 73% i tych którzy dokładnie przestrzegali przyjmowania leku. Naukowcy nie maja zamiaru wyjaśniać dlaczego nie został zaobserwowany ten sam efekt u kobiet lecz chcą przebadać próbki krwi aby sprawdzić z jaka dokładnością kobiety zażywały lek. Badacze jednak zauważyli iż kobiety które zażywały lek były bardziej skłonne do zachodzenia w ciążę a to stanowiło kolejny tajemniczy czynnik.

Naukowcy z organizacji Family Health International są zdania iż stosowanie leku Truvada w celach profilaktycznych nadal jest „bardzo obiecująca” lecz zaczają iż korzyści i zagrożenia płynące razem z tym lekiem mogą być zmienne w zależności od płci i sposobu w jaki wirus został przeniesiony na kolejnego osobnika.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania